Připomínáme si 60 let Činoherního klubu. Poznejte jeho herecké legendy očima Jana Kačera

Během několika málo dnů ovládl Ostravu. Petr Čepek očima Jana Kačera

21. prosinec 2020

Největší audioportál na českém internetu

Jiří Hálek a Petr Čepek v inscenaci Mandragora, 1965 | Foto: Miloň Novotný, Činoherní klub

Legendy ČK očima Jana Kačera – Petr Čepek (1. díl z 5)

Předchozí díl
Následující díl

Petr Čepek se narodil roku 1940 v Praze, ale již v pěti letech se s rodinou odstěhoval do Ostravy. Po studiích na pražské DAMU ho Jan Kačer povolal zase zpět, když mu nabídl angažmá v ostravském Divadle Petra Bezruče. Svou profesionální kariéru zde začal v Nezvalových Milencích z kiosku.

V roce 1965 odešel spolu s dalšími herci pod vedením Jana Kačera do Prahy již natrvalo, aby se podílel na vzniku Činoherního klubu. „Hrál skvěle a vždycky byl partner, a to myslím bylo jedno, co ve společenství těchto činoherních umělců bylo základní,“ říká Jan Kačer.

Petr Čepek a František Husák v inscenaci Mandragora, 1965

Pod režijním vedením Jiřího Menzela na sebe upozornil v Macchiavelliho hře Mandragora. Nastudování, v němž hrál Čepek po boku Jiřího Hrzána a Františka Husáka, zprvu budilo velké obavy. Neprávem: „Během několika málo týdnů se ti kluci smluvili do ohromné party gaunerů a renesančních podvodníků. Byla to nádherná souhra.“

V režii Jana Kačera si zahrál např. poštmistra v Gogolově Revizorovi. Tehdy také začal účinkovat ve slavných filmech tzv nové vlny. Prvním z nich bylo Vláčilovo Údolí včel.

Ty Petrovy oči a ten jeho hluboký pohled na role, které hrál, byly velmi osobité a nezastupitelné.
Jan Kačer

Po nuceném odchodu svých kolegů z Činoherního klubu v roce 1974, zůstal uměleckou a duchovní oporou proměněného souboru. Podle jeho vlastních slov ale pro něj intenzivní práce skončila. Od podpisu petice Několik slov v létě roku 1989 se začal politicky angažovat. Po převratu učil herectví na DAMU. Zemřel ve věku 54 let ve Vrchlabí: „Trošku jako přepychový kůň, který vyhrál Velkou pardubickou a někde si zlámal nohu, tak tam v takovém zvláštním smutku dožil.“

Související