Legendy Činoherního klubu očima Jana Kačera. Populární divadlo v ulici ve Smečkách oslavilo 55 let své existence

Ve svém životě i herectví usilovala o absolutní pravdivost. Jiřina Třebická očima Jana Kačera

Jiřina Třebická byla původně tanečnice. 1. listopadu 2020 by bývala oslavila 90. narozeniny. Svou kariéru začínala v oblastních a poté městských divadlech v Mostě a Českých Budějovicích. Roku 1953 se ocitla v činoherním souboru ostravského Divadla Petra Bezruče. Zde si jí všiml režisér Jan Kačer, když ji obsadil do Langerovy Periférie.

Roku 1965 přesídlila do Činoherního klubu. Po boku Jana Kačera se na jevišti objevila jako Soňa v dramatizaci Dostojevského románu Zločin a trest, již režíroval Evald Schorm. „Když jsem jako Raskolnikov šel a za mými zády se ozvala Jiřina ‚A teď běž, na všechny čtyři strany se pokloň a řekni ‚Já jsem zabil‘, až to uděláš, Bůh tě vzkřísí‘, já to slyším do dneška. Já jsem si klekl, viděl jsem před sebou metr nohy prvního diváka a mlátil jsem hlavou do podlahy a byl jsem přesvědčený, že to, co ta Jiřina ode mě chce, že se skutečně stane,“ říká Jan Kačer.

Najednou jsem zjistil, že to je podivný charakter, že je to pevná holka, která žije sama – ona byla rozvedená, měla malé děcko, o které se starala – a bylo vidět, že si ví rady, že to není žádný srab, holka, která by si nedovedla v životě najít svoji cestu. A vzbudila velkou pozornost.
Jan Kačer

Vedle Josefa Somera vynikla zprvu podceňovaná herečka zase coby Nasťa v inscenaci Gorkého Na dně. Ve stálém angažmá Činoherního klubu setrvala až do roku 1993.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.