„Přijeďte nám zase zahrát Mou Vlastu.“ S hudbou Bedřicha Smetany na konec světa a zpět
Ve Víkendové příloze se zaměříme na Smetanovu hudbu z několika generačních pohledů, ale také z různých zeměpisných šířek. Společně s Tomášem Bernhardtem se projdeme Plzní doby skladatelova mládí, nahlédneme do hudebních archivů, uslyšíme improvizace i zprávu o nahrávkách ve Velké Británii. Vážné i nevážné zastavení nad operní tvorbou Bedřicha Smetany má připravené Daniel Jäger. Poslouchejte online do 5. dubna 2024.
Tak trochu „povinná literatura“, ale úchvatná aneb O hudbě Bedřicha Smetany mezigeneračně, doma i v cizině
Eva Ocisková hovoří se sbormistrem Jiřím Chválou o Smetanově skladbě Má hvězda a její interpretaci „napříč generacemi“ a s varhaníkem Karlem Paukertem, dlouholetým kurátorem hudebních sbírek Clevelandského muzea umění. S Marií Ulrichovou Hakenovou se rozpráví o reakcích na hudební produkce v podání jejího otce Eduarda Hakena.
Nenechte si ujít ani rozmluvy s litomyšlským rodákem Vojtěchem Stříteským, uměleckým ředitelem a dramaturgem Národního festivalu Smetanova Litomyšl, s varhaníkem Jaroslavem Tůmou o improvizacích na témata z cyklu symfonických básní Má vlast.
Poslechněte si i rozhovor s Triem Bohémo – Kristinou Vocetkovou, Matoušem Pěruškou a Janem Vojtkem – před jejich cestou do Velké Británie a natáčením smetanovského alba.
Vyprávění dirigenta Václava Smetáčka zprostředkují ukázky z knihy Míly Smetáčkové Můj život s taktovkou.
Ze života studenta Bedřicha Smetany
Na procházku Plzní doby Smetanových studií nás pozve Alena Zemančíková. Průvodcem je historik Tomáš Bernhardt, spoluautor kritické edice studentského deníku Bedřicha Smetany: Deníky/Diaries I (1840−1847).
Ty zachycují dobu jeho gymnaziálních studií v Praze, a zejména v Plzni, a ve stručnosti i předchozí roky jeho dětství a mládí a následující období do roku 1847, kdy ukončil své hudební vzdělání a stanul na počátku samostatné životní a umělecké dráhy.
Nebojme se opery
Vážné i nevážné zastavení nad operní tvorbou Bedřicha Smetany. Jak se na ni dívat očima a poslouchat ušima diváka a posluchače první čtvrtiny 21. století? S Janem Jiráněm a Robertem Rytinou rozmlouvá Daniel Jäger.
Související
-
Alena Zemančíková: Student Smetana a klišé národního klasika
Bedřich Smetana byl špatný student, říká se v Plzni s potměšilým mrknutím. V době, kdy tam studoval na premonstrátském gymnáziu pod dohledem svého bratrance.
-
Bedřich Smetana: Má vlast. Nová nahrávka České filharmonie s dirigentem Semjonem Byčkovem
Zbrusu nové CD České filharmonie, která se svým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem před časem natočila cyklus Smetanových symfonických básní Má vlast.
-
Cesta do hlubin duše študáka Bedřicha Smetany. Listování deníky mladého skladatele a tanečníka
„S pomocí a milostí Boží budu jednou v technice Lisztem, v komponování Mozartem.“ To je citát z deníků mladého Bedřicha Smetany.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.