UDÁLOST

Premiéra Havlovy Žebrácké opery a další revoluční program. Připomínáme 17. listopad 1989

Den, kdy se všechno změnilo. Den, který se v československé historii stal milníkem. Den, který má smysl neustále připomínat. Obzvlášť, když od něj uplynulo už třicet let. 17. listopad a všechny události před ním i po něm se propíšou i do vltavského vysílání.

VÝBĚR Z PROGRAMU

12. listopadu 20:00
SdCh: Poslední husička PREMIÉRA
Dramatické gastropolikum. Hra, v níž se ocitnete tajemstvím politické kuchyně blíže, než jste doufali. Dramaturgie Klára Novotná, hudba Jan Jirucha a Štěpán Janoušek. Režie Vít Vencl. Hrají Miroslav Hanuš, Martin Finger, Anna Theimerová, Radovan Klučka a Jiří Maryško.

16. listopadu 14:00
Václav Havel: Žebrácká opera PREMIÉRA
Rozhlasová premiéra natočená k třicátému výročí sametové revoluce.
Režie Lukáš Hlavica. Hrají: Jiří Dvořák, Viktor Preiss, Taťjana Medvecká, Klára Sedláčková-Oltová a další.

16. listopadu 19:30
Koncert ke Dni studentstva
Josef Suk: Meditace na staročeský chorál Sv. Václave op. 35a
Ludwig van Beethoven: Symfonie č. 5 c moll op. 67 "Osudová", 3. a 4. věta
Antonín Dvořák: Můj domov op. 62.
Leoš Janáček: Sinfonietta
Hraje Česká studentská filharmonie, řídí Robert Kružík. Jako hosté koncertu vystoupí Joachim Gauk, Petr Pithart a Zdeněk Hazdra.
Přímý přenos z Dvořákovy síně Rudolfina uvádí David Mareček.

17. listopadu 19:00
Sedmé nebe s Jiřím Černým: Vladimír Merta

O vystudovaném architektovi i filmaři, ale především písničkáři od Pánaboha, věrnému celý život sobě samému.

Vedle mnoha archivních titulů nabídneme ve slovesných řadách několik výrazných premiér. V sobotu 16. listopadu připomeneme jméno, které se bude v té době skloňovat všude. Uvedeme nové zpracování hry Václava Havla Žebrácká opera. Komedii o mafiánských rodech, která má dost co říci i k dnešku, zrežíroval Lukáš Hlavica.

V řadě Povídka uvedeme ve světové premiéře pět rukopisných textů výtvarníka Jiřího George Velingera (narozeného v roce 1938) – postupně v nich mapuje studium za komunismu, odchod na vojnu, emigraci i rozčarování z „nové doby“.

Natáčení hry Plukovní Švec. Miroslav Hanuš

Četba z knihy Přece tady nebudeme sedět nasucho přiblíží příběh Ladislava Horáčka. Ten založil první porevoluční soukromé nakladatelství Paseka.

V programu se objeví také letošní záznam melodramu Tajemství s texty Václava Havla zhudebněnými Emilem Viklickým. Polistopadové proměny kultury budeme po celý týden sledovat i v publicistických pořadech Mozaika, ArtCafé, Reflexe a Víkendová příloha.

Nejnovější články

Stránky