Před sto lety se narodil spisovatel Ladislav Mňačko. Celý život se pral za spravedlnost, říká Petr Kotyk

29. leden 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03226068.jpeg

Nejen románem Smrt si říká Engelchen nebo novelou Jak chutná moc, ale také řadou politických reportáží, esejů, básnických sbírek a divadelních her, se slovenský spisovatel Ladislav Mňačko zapsal do dějin evropské literatury.

Slovenský spisovatel a všestranný publicista Ladislav Mňačko se narodil přesně před sto lety, 29. ledna 1919, ve Valašských Kloboukách. Přestože jeho autorský záběr byl nebývale široký, nejvíce ho proslavily jeho romány. V nejznámějším z nich - Smrt si říká Engelchen z roku 1959 - čerpal z vlastních životních zkušeností z protinacistického odboje.

Peter Darovec: Mňačkovi nešlo o nesmrtelnost

Peter Darovec, literární vědec

Před sto lety se narodil asi nejpřekládanější slovenský spisovatel – Ladislav Mňačko. Odhalil stinnou stránku 50. let v Československu a ukázal, jak může moc zdeformovat toho, kdo ji má. Co jeho texty sdělují dnes?

V novele Jak chutná moc z roku 1967 pak vytvořil otřesné podobenství o moci totalitního režimu. Celoživotně činný byl Ladislav Mňačko i jako novinář, vynikl především jako autor politických reportáží i jako bystrý zahraniční dopisovatel.

Ladislava Mňačka jsme si v Mozaice připomněli společně s Petrem Kotykem z Památníku národního písemnictví.

Spustit audio