Pravdivá legenda ze století Válovek. Reportáž z výstavy Květa a Jitka Válová − Cesta předurčena osudem

3. prosinec 2022

Mezi nejvýznamnější počiny letošní sezony kutnohorské  GASK patří výstava Květa a Jitka Válová − Cesta předurčena osudem. U příležitosti výstavy i výročí sester-dvojčat nabízí autor pořadu Jiří Kamen dvouhodinovou reportážní kompozici.

Osu pořadu nazvaného Holky Válovky a jejich sto let tvoří reportážní procházka kutnohorskou výstavou s jejím kurátorem Richardem Drurym. Jistým mottem expozice jsou slova Ester Krumbachové: „Neznám jediného společného známého nebo přítele, který by se při vyslovení jejich jména ‚Holky Válovky‘ nezačal usmívat. Jejich drsnost, temperament, pravdivost výpovědi, naprostá neschopnost se bát a neříct, co si myslí, z nich vytvořily pravdivou legendu…“

Čtěte také

Procházku výstavou doplňuje výběr z rozhlasového archivu s hlasy obou výtvarnic, dále vzpomínky kladenského fotografa Jiřího Hankeho a verše Květy Válové. Důležitou součást kompozice představuje hudba skladatele Jeana Sibelia, která patřila k významným inspiračním zdrojům tvorby Jitky Válové. Ukázky čtou Vladimíra Bezdíčková a Libor Vacek.  

autor: Jiří Kamen
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...