Pracovat naplno celý život. Výročí narození Jana Zábrany připomeneme premiérou Osudů z jeho deníků, povídkami i poezií

Píše se 4. červen roku 1931 a v malebné obci Herálec na Vysočině se právě narodila jedna z nejvýznamnějších osobností české literatury. Básníka, prozaika, esejistu a překladatele z ruštiny a angličtiny teď na Vltavě připomínáme ve všech těchto profesích…

Program

 • Osudy
  Od 31. 5. Jan Zábrana: Celý život /PREMIÉRA/

 • Dopolední četba
  31. 5. Jan Zábrana: Pošlete mi tu knihu se šťastným koncem aneb Pár slov o detektivkách jako už tolikrát
  1. 6. Jan Zábrana: Rozkoš z hrůzy
  2. 6. Ivan Bunin: Un petit accident a Sťopa
  3. 6. Isaac Babel: Povídky (Soud, Sulak)
  4. 6. Jan Zábrana: Vzpomínka

 • Povídka
  31. 5. Andrej Platonov: Afrodita
  1. 6. Ivan Bunin: Heinrich
  2. 6. Ambrose Bierce: Tajemství Macargerovy rokle
  3. 6. Jan Zábrana: Mobilizace
  4. 6. Jan Zábrana: Smaltovna

 • Souzvuk
  7. 6. Jan Zábrana /PREMIÉRA/

 • Svět poezie
  13. 6. Jan Zábrana: Lynč

 • Esej
  5. 6. Jan Zábrana: Pracovat vždycky naplno

Život Jana Zábrany nebyl jednoduchý – oba rodiče byli na počátku 50. let odsouzeni a politické perzekuce dopadly samozřejmě i na jeho hlavu. Na vysněnou filozofickou fakultu ho nevzali a brzy se z něj stal pomocný dělník.

I jako brusič se ale věnoval psaní a přátelil se s řadou umělců. Postupně se dokázal postavit na jejich stranu a už v polovině padesátých let se živil jako překladatel. Později začal i vydávat poezii, a když se v roce 1960 díky amnestii dostali na svobodu jeho rodiče, svět snad začal opět vypadat lépe. Alespoň na okamžik…

Lukáš Hlavica při natáčení Nesmrtelnosti.

Jak zákruty svých životních cest vnímal sám Zábrana, se nejlépe dozvíme z jeho deníků, které si psal už od útlého mládí. Četbu z výboru Celý život proto nabídneme v premiérových Osudech v podání Lukáše Hlavici.

V Dopolední četbě pak celý týden uslyšíte Zábranovy kratší texty nebo jeho překlady Babela a Bunina. O něco delší prostor pak jeho povídková tvorba dostane v odpolední řadě Povídka, kde se vedle ní také objeví i autorovy bravurní překlady.

Opomenout pochopitelně nelze ani poezii. V premiéře nabídneme zcela nový Souzvuk a Svět poezie připomene básnickou sbírku Lynč. A jak jsme v úvodu zmínili, Jan Zábrana měl řadu autorských poloh, nezapomeneme tedy ani na jeho esej Pracovat vždycky naplno. Protože on sám pracoval a žil vždy přesně tak.

Klára Fleyberková

Nejnovější články