Jan Zábrana: Lynč. Listujeme zapomenutou básnickou sbírkou velkého překladatele

13. červen 2021

Před 90 lety se narodil Jan Zábrana, básník, překladatel a autor proslulého deníkového díla. Ve vltavském Světě poezie při této příležitosti listujeme jeho zapomenutou básnickou sbírkou Lynč. Verše recitují herci Martin Růžek, Valerie Zawadská a Alfred Strejček. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkují: Alfred Strejček, Martin Růžek, Valérie Zawadská
Připravil: Rudolf Matys
Režie: Jan Tůma
Natočeno: v roce 1991

Pořad pro vysílání připravil a zkraje devadesátých let uvedl Rudolf Matys: „Zábrana byl i autorem vynikající původní poezie. Po prvotině Utkvělé černé ikony jsou tu především dvě sbírky vydané v roce 1968: sonetová kolekce Stránek z deníku a soubor básní převážně psaných volným veršem – Lynč. Jejich autobiografický civilismus je situuje do blízkosti poetiky kolářovské skupiny 42, lidském údělu a jeho každodenní tíze i o době přeplněné prázdnoty a šedivého marasmu, v níž bylo nadechovat se lásce a toužit po svobodném přesahu srdce...“

autoři: Rudolf Matys , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.