Zlaté kruhy, bludné kruhy, zeměkruhy. Z poezie Jana Zábrany a vzpomínek Ivana Diviše

7. červen 2021

Pásmo z poezie Jana Zábrany a vzpomínek na básníka a překladatele z pera Ivana Diviše. Účinkují Ondřej Brousek a Jan Vlasák. Premiéru poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkují: Ondřej Brousek, Jan Vlasák, Kamila Drtilová
Připravil: Petr Adámek
Překlad: Ivan Diviš
Režie: Petr Mančal
Premiéra: 7. 6. 2021

4. června 1931 se narodil Jan Zábrana, básník, překladatel, autor proslulého deníkového díla. Jeho překladatelská práce se rozpíná od detektivek a povídek v nejrůznějších výborech až po překlady zásadních básnických i prozaických děl: mezi jinými Kvílení Allena Ginsberga, Ariel Sylvie Plathové, básně Sergeje Jesenina, Pasternakův Doktor Živago, povídky Ivana Bunina, Srdce temoty Josepha Conrada. Poezii vydával od poloviny 50. let (časopisecky), trojice sbírek vyšla v 60. letech (Utkvělé černé ikony, Stránky z deníku, Lynč), další až z pozůstalosti.

Ve vltavském Souzvuku s názvem Zlaté kruhy, bludné kruhy, zeměkruhy nabízíme průřez Zábranovým básnickým dílem doprovozený o věcné, empatické, podstatné vzpomínky Ivana Diviše z knihy Slovem do prostoru, která shrnuje Divišovy krátké literární portréty a zamyšlení psané pro vysílání Rádia Svobodná Evropa.

autor: Petr Adámek
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová