Jan Zábrana: Pracovat vždycky naplno. O úskalích překládání

5. červen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Klapky psacího stroje

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Obsáhlý posmrtný výbor z doslovů a předmluv Potkat básníka představuje Jana Zábranu jako esejistu který dokázal poutavým způsobem sloučit do výstižného portrétu životopisná a historická fakta i výklad uměleckých kvalit a smyslu autorovy tvorby. Z tohoto souboru vybíráme text Pracovat vždycky naplno věnovaný překládání a jeho úskalím. V podání Jana Bartoše poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Čte: Jan Bartoš
Připravil: Jiří Hubička
Režie: Vladimír Tomeš
Natočeno: v roce 1991

„Překladatel by měl svou práci vždycky dělat naplno. I tehdy, když překládá takzvanou oddechovou četbu. Protože právě u knih, které mají vysoký náklad a dostanou se často do rukou čtenářů, kteří jinak po knize nesáhnou, je třeba odevzdat překladatelské maximum. Měly by to v češtině být texty jazykově svěží, nepropadlé šedi a rutině.“

autoři: Jiří Hubička , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.