Pozorujeme hnijící rajčata nebo ostříháme keř. To je cvičení všímavosti Petra Borkovce, který se stal novým básníkem hlavního města Prahy
Praha patří už od roku 2018 ke světovým metropolím, které mají svého městského básníka. Po Vítovi Janotovi jím bude po dobu jednoho roku spisovatel, překladatel a také pravidelný tvůrce vltavských ranních úvah Petr Borkovec. Kolik napsal básní o Praze? O čem je jeho poslední svazek Pozorovatelská cvičení? A na čem v současné době pracuje?
Související
-
V zimě chodíme ve svetrech, říká básník Petr Borkovec o životě v letní vile architekta Jana Kotěry
V Černošicích v Praze-západ najdeme památkově chráněnou letní vilu z let 1902 až 1903, kterou Kotěra navrhl pro pražského dekoratéra interiérů Františka Fröhlicha.
-
Jak dobře popsat kohoutí křik nebo krovky střevlíka? Nejprve se musíte dívat, říká Petr Borkovec
Má rád hudbu Leoše Janáčka hranou na akordeon a každý rok se vrací na sever Itálie. Je dobrým pozorovatelem. Od 90. let píše básně, v poslední době i krátké povídky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.