Poslední dílo amerického kouzelníka architektury Bruce Goffa. Adam Štěch představuje experimentální dům Al Struckus

6. leden 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Dům Al Struckus architekta Bruce Goffa v Kalifornii, USA

Dům, který jsem měl možnost navštívit v létě roku 2016 a setkat se s jeho současným majitelem, se nachází v oblasti Woodland Hills v Los Angeles. Je to vysoký válcovitý objekt s mnoha charakteristickými rysy Bruce Goffa, který již od třicátých let minulého století piloval svůj osobitý organický styl. Byl poučen architekturou Franka Lloyda Wrighta a na americkém jihu, ve státech Oklahoma, Louisiana nebo Kansas, postavil během své kariéry stovky experimentálních rodinných domů.

Často používal zvláštní materiály, včetně z pole vyoraných kamenů, šrotu nebo skleněných mozaik. Jeho architektura je zdánlivě primitivní, intuitivní, brutální a zároveň bytostně spojená s krajinou. Bohužel jeho nejvýznamnější stavby, jako dům Bavinger ve městě Norman nebo dům Joe Price dnes už neexistují. Jeden byl zbořen a druhý nešťastně vyhořel před mnoha lety. 

Dům Al Struckus architekta Bruce Goffa v Kalifornii, USA

Goff, který díky svému působení na University of Oklahoma (ze které musel nakonec v roce 1955 odejít z důvodů své homosexuální orientace) vychoval celou další generaci vynikajících architektů, k níž patřili Herb Greene nebo Bart Prince. Jeho žáci mu zůstali věrní a vytvořili jednu z mála autentických amerických stylů moderní architektury, který v poslední době vstupuje do podvědomí jako styl “Renegades”. „Nová škola, pravděpodobně jediná domorodá ve Spojených státech,“ tak jednou charakterizoval architekt Donald MacDonald školu architektury, která se vyvinula pod vedením Bruce Goffa a Herba Greena na univerzitě v Oklahomě. Nekonformnost a estetická rebelie vůči tradičním představám krásy – to je škola “Renegades” i samotný dům Al Struckus.

Ten se těší velké péči svého aktuálního majitele Kevina Marshalla, vedoucího instalačního týmu v muzeu J. Paul Getty v Los Angeles. Zvenku dominují stavbě futuristická okna v podobě očí připomínající zvířata nebo fantastické mimozemské organismy. Do domu se vstupuje obrovskými dřevěnými dveřmi upevněnými na otočné centrální ose. Dveře samotné jsou abstraktním sochařským dílem, kterému dominuje kruhová barevná vitráž.

Dům Al Struckus architekta Bruce Goffa v Kalifornii, USA

Bruce Goff navrhoval domy jako organickou symbiózu konstrukčních prvků i sofistikovaných dekorativních detailů. Dům Al Struckuse má čtyři podlaží, které spojuje organicky zatočené centrální schodiště. Zatímco v přízemí se nachází kromě vstupní haly i drobná dílna a sklad, v prvním a druhém patře architekt vytvořil dramatickou organickou krajinu. Zakřivené podhledy i průhledy mezi jednotlivými patry vytváří expresivní prostor. Pokoje se podobají jakési artificiální jeskyni. Celý interiér pak vrcholí v posledním patře, které je určené k odpočinku a relaxaci. Zde je také nejvýrazněji vidět efektní použití drobných otvorů, kterými Goff perforoval některé části zakulacené fasády. Rytmické střídání prosklených a plných ploch vytváří dynamický prvek, takový, na jaké je architektura Bruce Goffa velmi bohatá.

Rezidence Al Struckuse je jednou z mála Goffových realizací, která pracuje s výraznou vertikálou. I přesto je dům velmi stabilní a během svého života odolal již několika zemětřesením. Když se pak podrobněji podíváme na půdorys domu, zjistíme proč je právě Bruce Goff jedním z největších mistrů organické architektury. Příroda byla pro něj měřítkem všeho a věčnou inspirací. Půdorys totiž připomíná tvar želvy s krunýřem uprostřed a s nohami a hlavou po stranách. 

autor: Adam Štěch
Spustit audio

Související