Pomsta Nicka Cartera, soukromého detektiva. Parodie na carterovky z pera smíchovského zubaře Foustky

14. červen 2022

I slavný detektiv má své dny? Mrazivá literární kuriozita ze samizdatové edice Slovesný (co)vid. Premiéru v podání Marka Mikuláška poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Účinkuje: Marek Mikulášek
Připravil: Michal Jareš
Režie: Jakub Doubrava
Premiéra: 14. 6. 2022
Natočeno: v plzeňském studiu Českého rozhlasu

Nick Carter je jedním z nejslavnějších amerických detektivů. Jeho dobrodružné příběhy hltali v sešitových vydáních čtenáři už od konce 19. století. Carterovky patřily v meziválečném období k populárnímu čtivu také u nás. Ideál neohroženého a neomylného detektiva, který Nick Carter neochvějně představoval, byl samozřejmě i vděčným námětem k parodiím. Tou nejznámější je jeho zpodobnění v komedii Oldřicha Lipského Adéla ještě nevečeřela.

Naopak prakticky neznámou parodií je povídka Josefa Foustky Pomsta Nicka Cartera, soukromého detektiva, která vyšla 17. ledna 1926 v Lidových novinách. Autor v ní Nicku Carterovi přiznává jednu slabinu – strach z ošetření u zubního lékaře. A právě ta se také stává příčinou jeho (pravděpodobně jediného) selhání.

Strach ze zubaře nezvolil Foustka náhodou, dobře totiž věděl o čem píše. Od 20. let měl na Smíchově stomatologickou ordinaci. Povídky inspirované příhodami ze své zubařské praxe vydal v roce 1942 pod názvem Hrst o zubech.

Josef Foustka patřil také mezi Pátečníky. Přátelil se zejména s Karlem Čapkem. Vedle psaní povídek i překládal a pokoušel se o dramatické texty. Námět své hry Dělo života nabídl ke zpracování svému příteli Čapkovi. Ten zprvu odmítl, pak ale v roce 1937 napsal drama Bílá nemoc.

autoři: Michal Jareš , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související