Anthony Burgess: Setkání ve Valladolidu. Viktor Preiss a Jiří Adamíra v historickém příběhu

23. duben 2024

Dva velcí renesanční básníci William Shakespeare a Miguel de Cervantes zemřeli ve stejný den 23. dubna 1616. Kdyby se za svého života mohli potkat, jak by takové setkání vypadalo? Jak by hodnotili navzájem svou tvorbu, našli by společnou řeč v otázkách básnického umění a jeho smyslu? Nejen s těmito představami si pohrává britský spisovatel Anthony Burgess ve své hře Setkání ve Valladolidu. Poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Osoby a obsazení: William Shakespeare (Viktor Preiss), Richard Burbage (Petr Štěpánek), Don Manuel de Pulgar Garganta (Michal Pavlata), Lope de Vega (Alois Švehlík), dr. Guzman, právní poradce mírové delegace (Jaroslav Konečný), valladolidský biskup (Radovan Lukavský), Miguel de Cervantes (Jiří Adamíra), hrabě z Rutlandu (Radúz Chmelík), sir Philip Spender (Rudolf Pellar), paní Anna Shakespearová (Blanka Bohdanová), paní Susanne Hallová (Jaroslava Obermaierová), doktor John Hall (Petr Pelzer) a další
Dramaturgie: Josef Hlavnička
Překlad: Rudolf Pellar a Luba Pellarová
Režie: Hana Kofránková
Natočeno: 1991

Burgess, který byl mj. také výtečným znalcem klasické anglické literatury, se proslavil románem Mechanický pomeranč. V Setkání ve Valladolidu poslal Shakespeara a jeho hereckou skupinu do Španělska, jako součást výpravy, která má z pověření Jakuba I. Stuarta dohodnout vytoužený mír mezi oběma znepřátelenými mocnostmi. Může při sbližování katolického Španělska a protestantské Anglie sehrát pozitivní roli dílo dvou dobových literárních velikánů, o kterých se říká, že položili základy evropskému dramatu a románu?

autoři: Renata Venclová , Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby
Spustit audio

Související