Haškovo sanatorium pro nervově choré. Herečka Longenová píše o jedné nezapomenutelné návštěvě u Jaroslava Haška

7. leden 2023

Návštěva u Jaroslava Haška v Lipnici je jen pro otrlé. Poslechněte si humornou prózu herečky a manželky dramatika E. A. Longena v podání Jany Ondruškové. On-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Čte: Jana Ondrušková
Připravil: Dominik Mačas
Režie: Jakub Doubrava
Premiéra: 13. 6. 2022
Natočeno: v plzeňském studiu Českého rozhlasu

Eskapády Haškovy bohémské kumpanie máme v literatuře zaznamenané od několika jejich přímých účastníků. Připomeňme například texty Zdeňka Matěje Kuděje nebo Gustava Rogera Opočenského. Všichni vzpomínající ale byli muži. Pohled z ženského pohledu, jak je tomu v případě povídky Haškovo sanatorium pro nervově choré, je tak zcela unikátní.

Návštěva u Jaroslava Haška v Lipnici se pro autorku textu, herečku Xenu Longenovou, manželku herce a dramatika Emila Arthura Longena, stala nezapomenutelnou. Vše zažité a odtrpěné posléze zaznamenala ve zmíněné povídce, která vyšla v květnu 1928 v deníku Tribuna.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...