Napravení Jima Valentina. Hudební komedie o prvotřídním kasaři a jeho pokusu začít nový život

12. červen 2022

Ve stejném roce jako velkolepá filmová parodie Limonádový Joe (1964) měl premiéru i o poznání skromnější televizní mikromuzikál Napravení Jima Valentina. Se slavnou „koňskou operou“ toho měl společného mnohem víc než dobu vzniku. I tvůrce Napravení Jima Valentina inspiroval příběh z amerického Západu, O. Henryho povídka o napraveném kasaři. A také oni vsadili na výraznou hudební složku, která měla dát jednoduchoučkému příběhu potřebný styl. 

Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Autor: Karel Michael Walló (Předloha: O. Henry) 
Scénická hudba:
Harry Macourek
Hudbu řídí: Kamil Hála, Karel Krautgartner, Josef Vobruba
Zpívá: Sbor Lubomíra Pánka, Karel Štědrý, Pavlína Filipovská, Eva Olmerová
Hudební režie: Bohumil Čipera
Osoby a obsazení: Mary, dívka z krčmy (Slávka Budínová), Jim Valentin (Karel Štědrý), detektiv Ben (Jiří Bruder), Anabella (Pavlína Filipovská), Mike Dolan, krčmář (Oldřich Musil), Adams, bankéř (František Paul), Adamsová, jeho žena (Jarka Celnerová), Polly, Anabellina sestra (Ljuba Skořepová), Burns, Pollyin manžel (Bohumil Pastorek), vězeňský dozorce (Václav Štekl), recepční (Ladislav Krečmer), chlapci (Petr Nesvadba, Antonín Krčmář), farmář (Jiří Schiller), vězni (Adolf Doležal, Josef Žák), žena (Slávka Hamouzová)
Připravil: Jiří Aplt
Režie: Jiří Nesvadba
Natočeno: v roce 1965

Kasař Jim Valentine, před kterým neobstojí zámek žádné bankovní pokladny, je předčasně propuštěn z vězení – s varováním, že až ho chytnou příště, bude trest mnohem přísnější. Jim přesto nemá v úmyslu začít sekat dobrotu. Dokud nepotká krásnou Anabellu, se kterou, jak zjistí, by dokázal vykročit na cestu poctivé a bezúhonné existence. Jenže to už je mu v patách detektiv Ben, postrach všech recidivistů, proslulý svou neúplatností…  

Rozhlasová verze mikromuzikálu Napravení Jima Valentina byla natočena o rok později, v roce 1965. Oproti obsazení svého televizního filmu režisér Jiří Nesvadba udělal několik změn – titulního Jima Valentina v rozhlase hraje i zpívá Karel Štědrý (v televizním filmu postavu hrál Miloš Kopecký), naopak dívku ze zlodějské krčmy Mary, která měla v televizi jen jednu představitelku Evu Olmerovou, v rozhlase hraje Slávka Budínová (Evě Olmerové zůstal jen pěvecký part).

Hudební komedie Napravení Jima Valentina měla obnovenou premiéru v roce 2012. Po deseti letech se k inscenaci vracíme v rámci vltavské Hry pro pamětníky.

autoři: Tvůrčí skupina Drama a literatura , Renata Venclová
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...