Pohlédněte do očí historie. Negativy z popelnice z let 1900–1945 se dočkaly vlastní publikace
Před lety začal shromažďovat ztracené negativy z minulosti. Nejen sám, ale zapojil i podobné nadšenkyně a nadšence ve facebookové skupině. Mezitím nasbíral asi milion negativů a naskenoval z nich zatím zhruba polovinu. Teď přes dvě stě z nich vydává v knize nazvané stejně jako celý projekt Negativy z popelnice. A právě na ni jsme se fotografa, dokumentaristy a autora publikace Martina Wágnera ptali.
Do knihy jsme chtěli hlavně kvalitní a zajímavé fotografie.
Martin Wágner
K fotografování má vztah odmalička, fotí od dvanácti let, od patnácti studoval fotografii na střední škole. „V sedmnácti letech jsem objevil v jednom vetešnictví šest tisíc velkoformátových negativů po jednom cestovateli z první republiky,“ popisuje své začátky sběru negativů Martin Wágner. A jak to bylo dál? Jaká cesta ho vedla od prvního nálezu až po systematický nákup a sběr negativů? Jak se pracuje s tak starým materiálem? Jakou roli hraje v projektu Negativy z popelnice stejnojmenná skupina na sociální síti? A kdo další se na přípravě publikace podílel? Poslechněte si celý rozhovor s Martinem Wágnerem.
Související
-
Krabice se starými negativy nevyhazujte! Skrývá se v nich svět, který už není
Proč se lidé přidávají ke skupině Negativy z popelnice, která zachraňuje fotografie neznámých autorů? V čem jsou nálezy starých negativů a diapozitivů vzrušující?
-
Točili lidé v Protektorátu home videa? A můžeme je vidět? Nová série ČT slibuje unikátní podívanou
Dokumentární cyklus České televize My, občané Protektorátu přiblíží pomocí unikátních domácích filmů soukromí obyčejných obyvatel okupovaného území.
-
Fotograf Martin Wágner: Těžce snáším dlouhé pobyty ve městě, fascinuje mě toulání periferií
„Toulal jsem se hodně, ale až v Rusku, hlavně na Sibiři a Dálném Východě, jsem objevil zvláštní vztah domorodců k poutníkům,“ píše ve své nové fotografické knize Siberia.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.