Podvodník a povodeň, Ostrov ohraničených přání a Ostrov ohraničené samoty. Povídky Dory Kaprálové

13. duben 2024

Spisovatelka, dokumentaristka a publicistka Dora Kaprálová od roku 2007 žije v Berlíně. Cesty mezi B a B (rodným Brnem) ale podniká neustále. A také o nich píše. Tři příběhy jsme vybrali do vltavské Povídky. Poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Podvodník a povodeň
Účinkují: Michal Bumbálek a Jana Štvrtecká
Dramaturgie: Alena Blažejovská
Režie: Radim Nejedlý
Natočeno: 2020
 
Ostrov ohraničených přání a Ostrov ohraničené samoty
Účinkuje: Dana Černá
Připravila: Klára Fleyberková
Režie: Vlado Rusko
Natočeno: 2018

Od prozaického debutu Dory Kaprálové Zimní kniha o lásce (2014) přes Berlínský zápisník (2016) k Ostrovům (2019) vede přímá linka nejen osobitého vidění světa, autorského stylu, ale i příběhů, které z jedné knihy postupují do dalších. Postavy z jejích povídek jsou lidé kolem nás, lhostejno zda žijí v Berlíně nebo v Čechách. Jejich příběhy jsou stejně všední i výjimečné, jako ty, které prožíváme my sami.

Podvodník a povodeň

Bronx je přezdívka pro brněnskou čtvrť v okolí ulice Cejl. Nejlepší autoři z nakladatelství Host a Druhé město dostali text z „černé kroniky“ – výstřižek z novin z přelomu 19. a 20. století, který informoval o nějaké události, která se stala v inkriminované oblasti. Za úkol měli vytvořit povídku, která by rozvedla příběh skrývající se za novinovým výstřižkem. Dora Kaprálová vypráví příběh starého brněnského sňatkového podvodníka.

Povídka pochází z antologie Krvavý Bronx.

Ostrov ohraničených přání a Ostrov ohraničené samoty

Naše ostrovy mají různá jména, ale život na nich provázejí podobné, více či méně pociťované symptomy — osamělost, odloučenost, vyřazenost — a s nimi i spojená touha odplout.

Povídka Ostrov ohraničených přání je vzpomínkou vypravěčky na jedno ne příliš romantické setkání z dob dávno minulých na českém venkově, Ostrov ohraničené samoty nás naopak přenese do dnešního Berlína, kde se vypravěčka potkává s jedním pozoruhodným mužem.

Spustit audio

Související