Plzeňská bohéma. Kaleidoskop života a tvorby osobností plzeňské výtvarné kultury
Audioportrét osobností výtvarníků aktivně tvořících především v 60. až 80. letech 20. století. Kdo byli plzeňští bohémové a je možné je dnes ještě v potkat plzeňských ulicích a lokálech?! Základní otázku si pokládají oba autoři dokumentu, a odpovídají nejen bývalí „bohémové“, ale i mladí lidé, pohybující se na současné plzeňské výtvarné scéně.
Nápad natočit audio-portrét o osobnostech výtvarníků se zrodil z vyprávění baletky Marcely Čechové, jímž byla od dětství inspirována spoluautorka dokumentu Vanda Melicharová. S dokumentaristou Miroslavem Buriánkem a mikrofony tedy vyrazili za aktéry tohoto bouřlivého uměleckého života natočit jejich vzpomínky na „bohémy“, soustředěné kolem osobnosti Jiřího Kovaříka, výtvarníka, který po mnoho let udával směr této výtvarné kultuře.
Nostalgii po dávno uplynulém stylu života střídá kritika tehdejších poměrů v socialistické společnosti. Reminiscence a úvahy protínají pohledy na současnou tvorbu a životní styl umělců ústy bývalých „bohémů“ i dnešních studentů výtvarných oborů. Na pomyslném průsečíku všech těchto pohledů tane zamyšlení nad osobností bohéma. Kurátor výstavy, uspořádané k nedožitému 90.tému jubileu malíře Jiřího Kovaříka, Michael Zachař v dokumentu nabízí inspirativní definici:
Bohéma je plnokrevnej život, plnohodnotné vnímání reality, kterou nám nabízí svět jako na talíři. Tak vnímám i dílo pana Kovaříka. Jako velký odkaz k tomu, abychom si vážili života a denně ho jedli a pili.
Už z hlediska původního významu slova bohém máme my, Češi, kus bohémství v sobě tak trochu všichni. K poměrně zajímavému uvědomění by mohla vést úvaha nad tím, jak by se asi žilo ve společnosti, kde by většina jejich členů opřela své bohémství přesně o ten odkaz, jak o něm mluví kurátor M. Zachař a jak ho žili výtvarníci okolo Jiřího Kovaříka. O to zajímavější, kdyby se tak nedělo jen např. při pohledu na obrazy těchto umělců, ale stalo by se takové vnímání zmíněnou plnohodnotnou realitou. A co myslíte Vy?!
Související
-
Alžběta Josefy, portrét bubnující malířky
Malířka Alžběta Josefy vědomě žije a pracuje tak, aby mohla naslouchat svému vnitřnímu hlasu, pramení z něj její práce a tvorba.
-
Vítězslava Kaprálová – osobnost Francie. Francouzské stopy české skladatelky a dirigentky
Významná skladatelka a dirigentka Vítězslava Kaprálová se jako jediná Češka dostala do výběru osobností na výstavě Portréty Francie v Muzeu člověka v Paříži.
-
Opraváři. Příběhy lidí, kteří udržují při životě staré přístroje, technologie a postupy
Opravování starých přístrojů se pro ně stalo vášní. Záchrana filmových projektorů, či zvukových efektů z šedesátých let má jedno společné téma – úctu k řemeslnému umu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.