Picasso na riviéře. Vydejte se po stopách geniálního malíře v jižní Francii

25. říjen 2021

Nejenom s rodným Španělskem, ale i s Francií je neodmyslitelně spjata tvorba malíře Pabla Picassa. Kromě Paříže hledal inspiraci na březích Středozemí – v mytologii, v azurovém moři i v místních lidech. Pojďte se s námi podívat na místa, kde umělec na riviéře tvořil. 

V našem seriálu se vypravíme do města Antibes na hrad Grimaldi, kde Picasso několik měsíců po válce žil a tvořil a kde se dnes nachází muzeum nesoucí jeho jméno. Podíváme se i do hrnčířského města Vallauris, kde zase objevil keramický ateliér Madoura a v keramice našel spojení malby a sochařství. S místními se spřátelil natolik, že ho dokonce požádali, aby vyzdobil tamní nepoužívanou kapli. I tu navštívíme a prohlédneme si jedinečné umělecké dílo Válka a mír. Picasso trávil čas i v Cannes, Mougins nebo ve Vauvenargues, místa jeho pobytu ale dnes veřejnosti přístupná nejsou, k vidění už tak zůstávají pouze na jeho obrazech. 

autor: Magdaléna Rejžková
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.