Nová generace francouzského street artu – od portrétů fotbalistů k politickým sdělením

12. říjen 2020

Street art, neboli umění ulice, zažívá ve Francii rozmach po roce 1968 a naplno se rozvíjí v 80. letech. Za jeho neoficiálního zakladatele je považovaný Ernest Pignon-Ernest.

Všechny epizody

V jeho stopách jdou dnes stovky umělců, kteří se zmocňují veřejného prostoru v Paříži, Toulouse, Bordeaux, ale i v menších městech, v nichž na zdi umisťují své malby, plakáty, nálepky nebo tagy. Jednou z mekk street artu je i kosmopolitní město Marseille. Pojďte se podívat do galerie pod širým nebem středomořského přístavu, možná budete překvapení, jaká témata současnou generaci umělců zajímají.

autor: Magdaléna Rejžková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.