Nová generace francouzského street artu – od portrétů fotbalistů k politickým sdělením
Manyoly: Ve street artu se pohybuje čím dál více žen
Krása v jedinečnosti každé ženy – to je hlavní téma francouzské umělkyně Manyoly. Její typický rukopis jí přinesl slávu V Belgii, Španělsku i rodné Francii. Čtyři roky provozovala vlastní galerii v Marseille. Teď se věnuje hlavně svému dítěti na venkově v jižní Francii.
„Inspirují mě tváře, které vidím na ulici. Na ženách je zajímavý pohled, ten kreslím vždy jako první. Lidé mi často říkají, že je na mých obrazech zaujal právě pohled, to je pro mě samozřejmě velká lichotka,“ říká umělkyně Manyoly, která pro svou práci sbírá nápady hlavně na cestách, ať už jde o lidské tváře, krajiny nebo běžné věci.
Svá díla maluje téměř výhradně štětcem, ani na ulici většinou nepoužívá spreje. „Kdybych měla popsat svoje obrazy, jsou hodně barevné, střídám tlusté i tenké čáry, hodně pracuji s kontrastem, skoro nikdy nedělám v černo-bílé,“ popisuje Manyoly svou práci. V současné době se živí převážně svými obrazy, za street art dostala zaplaceno jen párkrát.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.
Iva Jonášová, šéfredaktorka Radia Wave


Citlivý člověk
Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.