Malý, vysoký, tlustý i hubený. Ragby může hrát každý, říkají autoři stejnojmenné knihy
Sdílená radost, nadšení, respekt, týmový duch a disciplína. To jsou základní hodnoty sportu, který stojí na rychlosti, síle, komplexních dovednostech a tvrdých, leč přesto férových soubojích tělo na tělo. Právě svět ragby teď prostřednictvím řady rozhovorů, esejí, uměleckých fotografií a barevných ilustrací přibližuje stejnojmenná kniha nakladatelství Labyrint.
Mezinárodní kolektiv autorů v ní pod vedením Petry Novákové a Jamese Stafforda přibližuje ve dvaceti čtyřech kapitolách klíčové okamžiky sportu i dobrodružné životní a profesní příběhy hráčů a trenérů z různých zemí světa. Společná práce jim letos vynesla nominaci na cenu Magnesia Litera v kategorii nakladatelský čin i nominaci na Nejkrásnější českou knihu roku.
Přestože velšský spisovatel James Stafford má jako hráč, trenér i autor oceňované knižní trilogie An Illustrated History of Rugby se vším, co se pojí se šišatým míčem, bohaté zkušenosti, hlavní editorka publikace, historička umění Petra Nováková, svět ragby objevovala poprvé: „Ragby jsem aktivně nikdy nezkoušela hrát. Před prací na knížce jsem ho znala jen okrajově – z filmových adaptací, vzdáleně od kamarádů a příbuzných. Švagr pochází z Londýna a ragby hrál profesionálně na dorostenecké úrovni, párkrát jsme na něj zavedli řeč. To všechno byly jen povrchní znalosti, které ale vytvořily startovací čáru k dalšímu, hlubšímu výzkumu,“ vypráví.
Svou původní profesní parketu dokázala při práci na knize bohatě zúročit – jak při výběru uměleckých sportovních fotografií, které vedle barevných ilustrací Petry Waldauf Slabé tvoří důležitou součást knihy, tak v obsahu jednotlivých kapitol. Třeba i v té, v níž mapuje zrod unikátní sbírky známek, které kolem jediného tématu po celý život shromažďoval vášnivý ragbyový hráč Jiří Kotlový.
Další strany vizuálně velkoryse pojaté knihy pak vyprávějí příběh sportu skrze portréty výrazných trenérů, hráčů i klubů. Stranou nezůstává ani slavný anglický ragbista Joe Simpson, který profesionální kariéru ukončil před dvěma lety. V rozhovoru poutavě vypráví o anglickém národním teamu, vzpomíná na okolnosti bankrotu domovského klubu a uvažuje nad tím, jaké to je hrát před vyprodanými stadiony.
V knize Ragby se ale dočtete i o tom, jak se v něm ke slovu dostávaly ženy, nebo jakou tradici má v České republice. „V Československu se počátky ragby datují do 20. let a jsou spojeny s osobností autora Ferdy Mravence Ondřeje Sekory, který se s ním seznámil ve Francii. Do češtiny přeložil jeho pravidla a snažil se u nás věnovat osvětě, stál ostatně i u začátků několika českých klubů, například v Brně nebo na Slávii v Praze,“ uzavírá Petra Nováková.
Související
-
Magnesia Litera 2024. Ceny si odnesli favoriti sázek na Knihu roku Machoninová, Torčík a Matějčková
Knihou roku se stala próza Hella Aleny Machoninové utvářející životní příběh české židovky Heleny Frischerové z fragmentů, vzpomínek i z jiných knih.
-
Evergreen i mladá krev. Audiokniha roku ocenila životopis Agathy Christie i akční mikulášský příběh
Absolutním vítězem cen Audiokniha roku za rok 2023 se staly memoáry královny detektivek, kterých se ujala herečka Alena Vránová v režii Michala Bureše.
-
Vítězné tažení Srdcovky. Ceny Muriel ukazují, že osobní příběh a přístup kralují i v komiksu
Ceny Muriel za nejlepší scénář, nejlepší komiksovou knihu i cenu České akademie komiksu za rok 2023 vysbíral autobiografický komiks Štěpánky Jislové Srdcovka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.