Jedno hnutí, tisíc podob. Jak vypadá současný francouzský street art?

14. červen 2021

Street art, neboli umění ulice, zažívá ve Francii rozmach po roce 1968 a naplno se rozvíjí v 80. letech. Za jeho neoficiálního zakladatele je považovaný Ernest Pignon-Ernest. V jeho stopách jdou dnes stovky umělců, kteří se zmocňují veřejného prostoru v Paříži, Toulouse, Bordeaux, ale i v menších městech, v nichž na zdi umisťují své malby, plakáty, nálepky nebo tagy.

Všechny epizody

Již podruhé se do jedné z mekk street artu, kosmopolitního města Marseille, vydává redaktorka Magdaléna Rejžková. Tentokrát v galerii pod širým nebem objevuje barevná díla umělců Mademoiselle Maurice, Alberta Ruceho, Stéphana Moscata, Germaina Prévosta nebo Renze.

autor: Magdaléna Rejžková
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.