Petra Žďárská, cembalistka

29. prosinec 2016

Cembalistka Petra Žďárská vystudovala nejprve klavír, ale před deseti lety se rozhodla změnit nástroj a začala se věnovat cembalu.

Hosté Telefonotéky, na které se můžete těšit.

Hru na cembalo vystudovala ve třídě prof. Giedré Lukšaité-Mrázkové na hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze a zúčastnila se také řady zahraničních mistrovských interpretačních kurzů, např. ve Francii a Rakousku. V roce 2012 získala čestné uznání poroty na prestižní mezinárodní interpretační soutěži Pražské jaro a cenu Nadace Gideona Kleina pro nejlepšího českého účastníka celé soutěže.

Petra Žďárská koncertuje sólově i spolu se soubory Prague cembalo duo a Pro Arte Bohemica, které spoluzaložila. Vystupuje na různých festivalech, působí pedagogicky. Nám slíbila také živě zahrát - co to bude, zatím neprozradila.

Čtěte také: Archiv odvysílaných dílů Telefonotéky.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová