SERIÁL

Petr Pazdera Payne uvádí…

Volný autorský cyklus, ve kterém poznáváme vkus našich spisovatelů. Tentokráte vybírá Petr Pazdera Payne a svým uvodním slovem provází povídky Edvarda Stachury, Karla Miloty, Liaa I-Wua a Julia Cortázara. Na závěr týdne zazní rozhlasová premiéra Paynovy prózy Epizodní role. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Všechny epizody

Petr Pazdera Payne se narodil roku 1960 v Praze. Vystudoval Komenského evangelickou bohosloveckou fakultu v Praze; pracoval jako lesní dělník, sanitář, topič, pracovník pečovatelské služby, vychovatel v Jedličkově ústavu, závozník v Národní galerii. V letech 1989–1992 působil jako evangelický farář v Kadani a v Chomutově a v nedalekých vězeňských zařízeních, přednášel základy etiky a kapitoly z dějin křesťanství na ČVUT v Praze, pracoval na ministerstvu vnitra a v nadaci Člověk v tísni.

Mám rád povídky bez pointy, povídky, které je však přesto radost číst znovu a znovu.
Petr Pazdera Payne

Literární počátky Petra P. Payna jsou spojeny s jeho disidentskými aktivitami v prostředí evangelických obcí v průběhu 80. let. Jeho prozaické texty jsou často podobenstvími, apokryfy, variacemi na biblické motivy. Ačkoliv sepsal i knížku kázání, nejde u Petra Pazdery Payna o náboženskou literaturu. Jeho dílo zobrazuje drsné a složité momenty v lidském životě a, i když je dosti rozsáhlé, nikdy nezapadlo do středního proudu. Moralista Petr Pazdera Payne zůstává nonkonformistou.

autor: Petr Gojda