Petr Němec: Cesta vede tmou. Hra o úspěšné i tragické jeskyňářské výpravě podle skutečných událostí
Nejen na vrcholky hor, i do jejich nitra, do jeskyní a podzemních prostor se vydávají lidé toužící objevit místa, na kterých před nimi ještě nikdo nebyl. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Nejdelším jeskynním systémem v České republice s délkou prozkoumaných prostor přes čtyřicet kilometrů je Amatérská jeskyně v Moravském krasu. Pojmenovaná byla na počest svých objevitelů amatérské speleologické skupiny vedené Milanem Šlechtou a všech amatérských jeskyňářů, kteří riskovali své zdraví i životy při poznávání těžko přístupných krasových komplexů. Od objevení Amatérské jeskyně si odborníci mimo jiné slibovali odpovědi na otázku, kde vzniká říčka Punkva, jejímiž zdrojnicemi jsou Bílá voda a Sloupský potok.
S průzkumem zůstane navždy spojeno tragické úmrtí dvou speleologů Milana Šlechty a Marko Zahradníčka 29. srpna 1970. Smutnější o to víc, že o pět let dříve při průzkumu v Moravském krasu zahynul starší bratr Milana Šlechty, Jiří.
Okolnosti provázející tragickou událost v roce 1970 volně zpracoval ve své rozhlasové hře Petr Němec.
Související
-
Karel Klostermann: Vypovězen. Příběh rodiny, která doplatí na politikaření dvou vesnických furiantů
Časy se mění, ale obecní politika a lidská malost jsou pořád stejné. Rozhlasová hra podle novely kronikáře staré Šumavy a Jižních Čech Karla Klostermanna.
-
Ivan Olbracht: Nikola Šuhaj loupežník. O muži, který bohatým bral a chudým dával
Děj se odehrává v Podkarpatské Rusi během první světové války a po ní. Na tomto pozadí se pak spojuje zbojnický mýtus s baladickým příběhem o lásce, přátelství a zradě.
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.