Petr Němec: Cesta vede tmou. Hra o úspěšné i tragické jeskyňářské výpravě podle skutečných událostí

29. červenec 2023

Nejen na vrcholky hor, i do jejich nitra, do jeskyní a podzemních prostor se vydávají lidé toužící objevit místa, na kterých před nimi ještě nikdo nebyl. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Osoby a obsazení: Autor (Pavel Pípal), Fetan (Svatopluk Skopal), Šolim (Marcel Vašinka), Honza (Boris Rösner), Mistr (Ferdinand Krůta), Věra (Věra Vlčková), Bill (Emil Žák), Mirek (Bohuslav Kalva), Trpaslík (Marek Eben), Marko (David Vejražka), Potápěč (Miroslav Masopust) a Potápěč (Otakar Brousek ml.)
Dramaturgie: Emil Feuereisl
Režie: Jan Berger
Natočeno: 1982

Nejdelším jeskynním systémem v České republice s délkou prozkoumaných prostor přes čtyřicet kilometrů je Amatérská jeskyně v Moravském krasu. Pojmenovaná byla na počest svých objevitelů amatérské speleologické skupiny vedené Milanem Šlechtou a všech amatérských jeskyňářů, kteří riskovali své zdraví i životy při poznávání těžko přístupných krasových komplexů. Od objevení Amatérské jeskyně si odborníci mimo jiné slibovali odpovědi na otázku, kde vzniká říčka Punkva, jejímiž zdrojnicemi jsou Bílá voda a Sloupský potok.

S průzkumem zůstane navždy spojeno tragické úmrtí dvou speleologů Milana Šlechty a Marko Zahradníčka 29. srpna 1970. Smutnější o to víc, že o pět let dříve při průzkumu v Moravském krasu zahynul starší bratr Milana Šlechty, Jiří.

Okolnosti provázející tragickou událost v roce 1970 volně zpracoval ve své rozhlasové hře Petr Němec.

Spustit audio

Související