Petr Král: Pařížské sešity. Zápisky z počátků básníkova exilu
Psaní jako vždy nový akt – a důkaz – vlastní přítomnosti, opakovaný z elementární potřeby se nezalknout? Zápisky z pařížských sešitů Petra Krále vyšly knižně v roce 1996. Z výboru záznamů vzniklých během dvou desítek let do vltavské Povídky vybíráme texty z počátků Králova života v Paříži, z let 1968 až 1970. Premiéru poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
V roce 1968, po invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa, emigroval básník, esejista a překladatel Petr Král do Paříže. Později napsal, že se tehdy cítil jako ten, „za nímž se svět, kde předtím pobýval, zhroutil do propasti se vším, oč se v něm až dosud mohl – jakž takž – opřít.“ V exilu vystřídal různá zaměstnání. Živil se jako fotolaborant, pomocník v galerii, lektor v nakladatelství Gallimard nebo jako tlumočník a překladatel. V pozdějších letech přednášel na pařížské Ecole de Hautes Etudes en Sciences sociales a na počátku devadesátých let byl krátce kulturním radou československého velvyslanectví v Paříži.
Do svého odchodu do exilu si Petr Král psal deník. I v Paříži mu zůstala potřeba psát, ale už ne v té podobě, jakou měly jeho zápisky před „katastrofou“ v roce 1968. „Zostřené vědomí marnosti (či aspoň relativity) věcí, jež ve mně pohroma vyvolala, zpochybnilo i smysl jakéhokoli uchovávání; zbylo jen psaní jako vždy nový akt – a důkaz – vlastní přítomnosti, opakovaný z elementární potřeby se nezalknout. To, co jsem zaznamenal, je tak třeba chápat jako pouhé stopy zanechané tím, kdo se snažil jít dopředu, bez naděje na víc než na další cestu samu.“
Související
-
Helena Malířová: Dopisy z Paříže. Temperamentní a barevná mozaika nočního života města
Výběr z dopisů, které psala v roce 1911 spisovatelka Helena Malířová pro Národní listy. Zprávy jsou to lehce ironické, ale zároveň dovádivé i s nečekaným erotickým nábojem.
-
Julius Zeyer: Král Kofétua. Romantický příběh velkého snivce české prózy
O osudu, touze, o vlastnické moci a o tom, co takové moci uniká. Příběh na motivy legendy o africkém králi.
-
Viktor Fischl: Dobrý dybuk. Povídka o boji dobra se zlem
Co se stane s mrzutým obchodníkem, když mu zemře jeho laskavá žena? Povídka česko-izraelského spisovatele ze sbírky Kafka v Jeruzalému.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.