Helena Malířová: Dopisy z Paříže. Temperamentní a barevná mozaika nočního života města

6. březen 2023

Výběr z dopisů, které psala v roce 1911 spisovatelka Helena Malířová pro Národní listy. Její zprávy jsou lehounce ironické, ale zároveň ryze sebeurčující, dovádivé i s nečekaným erotickým nábojem. Životnost jejích zpráv dokazuje nejen uvolněný a čtivý styl, ale také znalost místních poměrů a schopnost žít a užívat si v divokém babylonu národů před první světovou válkou. Premiéru poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Účinkuje: Kateřina Jebavá
Připravil: Michal Jareš
Režie: Tomáš Soldán
Premiéra: 6. 3. 2023

Po předčasné smrti manžela Jana Malíře v roce 1909 se spisovatelka Helena Malířová rozhodla cestovat nějakou dobu po Evropě – vedle Balkánu a Itálie se na začátku roku 1911 usídlila na několik měsíců i v Paříži. Mimo jiné tu vystupovala s přednáškami a recitací v místní krajanské Plzeňské pivnici na českých večerech nebo ve spolku L'association slave, který založil Ernest Denis, jeden z nejvýraznějších francouzských bohemistů.

autor: Michal Jareš
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová