Pět legendárních desek Boba Dylana

21. květen 2021

Bob Dylan. Jméno, které je samo o sobě natolik jasné a zřejmé, že by pro ohlédnutí za jeho tvorbou stačilo uvést právě jen je, a pak už jen hrát a hrát. Výběr z jeho 39 řadových alb, desítky skladeb, které ovlivnily vývoj folku a řekněme moderní hudby jako takové.

Přece jen jsem si ale dovolil pár momentů vybrat. Pět desek, které se dobou vzniku vešly snad paradoxně do dvoudekády. Desek, které mě osobně nejvíc zachytily, k Dylanovi přitáhly a které považuju za v jeho kariéře nejvýznamnější. Od prvních momentů ještě bez náklonu k rocku, až po spojení s protagonistou Dire Straits, tedy desku poněkud jinou. Ale to jsou vlastně všechny. Dylan tak trochu samozřejmě chrlil, jako většina autorů, které to chytne a kteří mají úspěch. A tak se v jeho diskotéce vyskytují i průměrné počiny. Ne však podprůměrné. A zase – jde o osobní vkus, jakkoliv zde podpořený i názory dobové kritiky nebo oceněními a umístěními v žebříčcích.

Bob Dylan: Highway 61 Revisited

Bob Dylan se 24. května dožívá 80 let. Na místě je projev velké gratulace, respektu, úcty a uznání. Není v současné hudbě mnoho takových osobností a těch srovnatelných pak – podle mého názoru – skutečně jen pár. Pojďme mu tedy poblahopřát a poslechněme si ukázky z jeho pěti alb. Bob Dylan získal za svůj život logicky úctyhodnou řadu ocenění, snad jako nikdo další. A to jistě ještě neskončil.

autoři: Otakar Svoboda , Daniel Jäger
Spustit audio

Související