Časy se mění, Bob Dylan zůstává. Narozeniny legendárního písničkáře slavíme na Vltavě premiérovou četbou jeho vzpomínek i záznamy koncertů

Když před lety získal Nobelovu cenu za literaturu, vzbudilo to všeobecný úžas. Diskuze, zda se má toto nejvyšší literární ocenění předávat za písňové texty, nebraly konce. Jen málokdo v nich ale zpochybňoval kvality oněch textů. Bob Dylan je zkrátka básník. Básník, který právě slaví 80. narozeniny. Spolu s ním slavíme i ve vltavském vysílání.

Program

Vzpomínky Boba Dylana přiblíží hlas Igora Bareše; premiérovou četbu z knihy Kroniky s ním připravil režisér Vlado Rusko. Dylan si svoje zápisky psal tři roky na starém psacím stroji a byl to pro něj boj nového druhu: „Když píšete, tak nežijete. Jak že se tomu říká? Nádherná izolace? Mně to tak nádherný nepřišlo.“ Trápení se ale vyplatilo, jakmile kniha na podzim roku 2004 vyšla, byla to literární událost, která odstartovala zvýšenou vlnu zájmu o tuto legendární postavu světové kultury. Do literatury přibyla jedna z nejsugestivnějších výpovědí člověka své doby.

Bob Dylan, 1964

Jak moc je ale Bob Dylan skutečně básník a nakolik by jeho texty bez hudby neobstály? To je otázka, kterou si – jako jednu z mnoha – položí také redaktorka Mozaiky Šárka Jančíková. Odpovědi ale nebude hledat sama, v seriálu si k mikrofonu pozvala Petra Onufera, odpovědného redaktora souhrnného vydání textů Boba Dylana, hudebníka i jeho velkého příznivce.

Čtěte také

Protože je ale Dylanova tvorba téma opravdu výrazné, zaslouží si i celý Večer na téma. Chopí se ho muzikolog, publicista a kritik Aleš Opekar. Dvouhodinový komponovaný pořad nazval Mně se líbí Bob! a spolu s Radkem Diestlerem se v něm zaměří na nahrávky, koncerty, předělávky a další domácí stopy. Představí společně pestrou sbírku dylanovských coververzí v češtině a prolétnou historií překladů jeho textů, včetně dosud neznámých objevů v některých soukromých sbírkách. Upozorní i na nenápadné otisky v české próze nebo zavzpomínají na památné koncerty v Praze poloviny devadesátých let.

Bob Dylan, London Feis Festival, 2011

A co by to bylo za dylanovské oslavy bez koncertů samotných?! Proto autora připomene také řada Koncert bez hranic. Konkrétně přinese dva záznamy z počátků šedesátých let. V prvním případě se jedná o komorní, sólové vystoupení s hostující písničkářkou Joan Baez. Druhý záznam z roku 1966 posluchače zavede do slavné Royal Albert Hall, kde Dylanovy písně zazněly v plné síle s doprovodnou kapelou.

Připomínky důležitosti Dylanovy tvorby se budou objevovat ve vysílání v průběhu května ještě na mnoha dalších místech. Za 80 let života totiž Bob Dylan stihl otisknout do Země hlubokou stopu. Vydejte se s Vltavou v jeho šlépějích…

Klára Fleyberková

Nejnovější články

Stránky