Pavel Kohout: Katyně. Rozhlasová premiéra nestárnoucího románu, ze kterého mrazí

13. listopad 2023

Černý román o škole pro popravčí odkrývá mechanismy moci v absurdní nadsázce. Premiérovou četbu, kterou uvádíme u příležitosti letošních 95. narozenin Pavla Kohouta, poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání. Pořad není vhodný pro děti a mladistvé.

Účinkuje: Pavel Čeněk Vaculík
Připravila: Petra Hynčíková
Režie: Radim Nejedlý
Premiéra: 25. 10. 2023
Natočeno v brněnském studiu Českého rozhlasu.
Pořad není vhodný pro děti a mladistvé.

Andělsky krásná Lízinka Tachecí se nedostane na střední školu. Její pragmatická matka v honbě za maturitou objeví možnost studia na speciálním utajeném učilišti pro budoucí katy. Přestože Lízinčin otec, vzdělaný humanista, nesouhlasí, spirála groteskního příběhu se roztáčí.

Najdete v e-shopu Radiotéka.cz

Senzační téma rozvíjí Kohout civilně, jako by se mluvilo o něčem banálním a obvyklém. Situace plné toho nejčernějšího humoru balancují na hranici pokleslých literárních žánrů.

S pornografickou konkrétností a šokujícím preverzním sadismem se zároveň dotýká nejzávažnějších etických problémů moderní společnosti: zneužití moci, trestu smrti, euthanasie a násilí, které plodí institucionalizované zlo.

Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.