Pandora a Oktávie. Dvě povídky francouzského prokletého básníka Gérarda de Nervala
Oba příběhy patří mezi poslední díla, která Gérard de Nerval před svou sebevraždou v roce 1855 napsal. Spojují je autobiografické prvky, bolest z nenaplněné lásky a prolínání vyprávění ve stavu bdění a snu v duchu autorova přesvědčení, že „sen je druhý život“. Premiéru poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Prokletý básník Gérarde de Nerval, který svůj ponurý život ukončil na šňůře od zástěry v zapadlé pařížské uličce de la Vieille Lanterne, patřil k druhé generaci francouzských romantiků. Teomanie, démonomanie, schizofrenie — psychické onemocnění ho postupně pohlcovalo. Své šílenství nazýval „přelitím snu do života skutečného“. A život na obou stranách – v realitě a ve snu – se stal nedílnou součástí jeho tvorby.
K Nervalovým nejpřitažlivějším dílům patří dodnes jeho Dcery ohně, které poprvé vyšly v roce 1854. Součástí knihy je povídka Oktávie, Pandora vznikla ve stejném období, autor ji ale do Dcer ohně nakonec nezařadil.
Tento svět je útulek a místo přežívání. Stydím se, že Bůh mě zde vidí.
Gérarde de Nerval
Oktávie
Musel za každou cenu opustit Paříž, aby unikl té, která mu působila neopětovanou láskou nesnesitelnou bolest. U moře v Marseille a pak ještě znovu v Itálii se setkává s mladou Angličankou Oktávií, která doprovází svého nemocného otce. Zdá se, že v její společnosti nalézá to pravé štěstí. Do jeho života ale nakrátko vstupuje ještě další žena – přitažlivá mladá Neapolka, přízrak, jež nabývá podobu thesalských kouzelnic...
Pandora
Bájnou Pandoru z řecké mytologie stvořil Héfaistos „obdařenou všemi dary“, jak říká překlad jejího jména. A stejná je i její vídeňská jmenovkyně, herečka Pandora, která působí vypravěči muka Prométheova. Tento příběh nenaplněného milostného toužení se odehrává o silvestrovské noci ve Vídni ve „scenérii velkolepé commedie dell’arte, kde se každý může cítit Donem Juanem“. V nedostižné Pandoře zpodobnil Nerval své dvě osudové lásky – klavíristku Marii Pleyelovou a herečku Jenny Colonnovou.
Související
-
Hector Berlioz 220! Hudba a osobnost francouzského skladatele pohledem Ilji Hurníka
Reprízu pořadu, který roku 2011 připravil Ilja Hurník, uvádíme u příležitosti 220. výročí narození Hectora Berlioze.
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka