Hector Berlioz 220! Hudba a osobnost francouzského skladatelského génia a reformátora orchestru pohledem Ilji Hurníka
Heinrich Heine přirovnal Berlioze ke kolosálnímu slavíkovi a ke skřivanu velikosti orla. Sám Berlioz napsal: „Hudba je nejbásnivější, nejmohutnější a nejživější ze všech umění. Měla by být z nich nejsvobodnější, dosud však není.“ Reprízu pořadu, který roku 2011 připravil Ilja Hurník, uvádíme u příležitosti 220. výročí narození Hectora Berlioze.
„Historikové označili Berlioze jako začátek novoromantismu. To označení je trochu zavádějící. Pravda, po romanticích Schumannovi a Chopinovi vnesl do hudby mnoho nového: Sblížení hudby se slovem. Hudbu programní, tj. takovou, která vypráví. Mohutné obohacení zvukové. Uvolnění sonátové formy. Ale tím vším pozvedl a prožhavil romantismus nad všechno romantické. Tedy spíš než novo-romantik, super-romantik!“
Své osobité úvahy Ilja Hurník rozvádí na pozadí vybraných kompozic Hectora Berlioze. Zazní Římský karneval (Berlínské filharmoniky řídí Claudio Abbado), Fantastická symfonie (Francouzský národní rozhlasový orchestr řídí Leonard Bernstein), výběr ze symfonie Harold v Itálii (s violovým sólem Josefa Suka a s Českou filharmonií, kterou řídí Dietrich Fischer-Dieskau) a ukázka z monumentálního Requiem (zpívá Ernst-Senff-Chor, hrají Berlínští filharmonikové, řídí James Levine).
Související
-
Hector Berlioz: Blažena a Beneš
Berliozovu operu Béatrice a Bénédict na Shakespearovo téma vysíláme v neděli 25. října v 16:00.
-
Hector Berlioz: La damnation de Faust
Nová nahrávka dramatické legendy Hectora Berlioze Faustovo prokletí. Poslechněte si recenzi Jozefa Červenky.
Nejposlouchanější
-
Radka Denemarková: Cukrář a Venuše. Tragická romance karlovarského cukráře a krásné varietní divy
-
Anna Bolavá: Do tmy. Příběh osamělé ženy, jejíž vášeň pro sběr bylin se mění v chorobnou posedlost
-
Viktorín Šulc: Etuda z odvrácené strany. Alois Švehlík a Vladimír Dlouhý na stopě brutálnímu vrahovi
-
David Drábek: Ptakopysk. Příběh bratrů Pospíšilových, šampionů v kolové
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.