Paganiniovské inspirace aneb Ctnosti a neřesti romantických virtuosů. Polední koncerty k poctě nejgeniálnějšího houslisty

30. říjen 2022

Slovo virtuos je latinského původu a jeho kořen – virtus – znamená ctnost. Nakolik byl či nebyl ctnostný (ať už v hudebním umění, nebo ve svém životě) největší z houslových virtuosů Nicolo Paganini, to poodhalí Polední koncerty tohoto týdne, které vysíláme u příležitosti 240 let od umělcova narození.

Hlavně ale dají v bohaté míře zaznít pestrému spektru hudby: Nástrojově-revoluční hudbě samotného Paganiniho (uslyšíme mj. všech šest jeho houslových koncertů), hudbě, která ho ovlivnila (Tartini, Paisiello, Rossini), tak také hudbě skladatelů, kteří se nechali inspirovat Paganinim – především pak jeho houslovým Capricciem č. 24 a moll (Brahms, Liszt, Schumann, Rachmaninov a mnozí jiní).

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.