Paganiniovské inspirace aneb Ctnosti a neřesti romantických virtuosů. Polední koncerty k poctě nejgeniálnějšího houslisty
Slovo virtuos je latinského původu a jeho kořen – virtus – znamená ctnost. Nakolik byl či nebyl ctnostný (ať už v hudebním umění, nebo ve svém životě) největší z houslových virtuosů Nicolo Paganini, to poodhalí Polední koncerty tohoto týdne, které vysíláme u příležitosti 240 let od umělcova narození.
Hlavně ale dají v bohaté míře zaznít pestrému spektru hudby: Nástrojově-revoluční hudbě samotného Paganiniho (uslyšíme mj. všech šest jeho houslových koncertů), hudbě, která ho ovlivnila (Tartini, Paisiello, Rossini), tak také hudbě skladatelů, kteří se nechali inspirovat Paganinim – především pak jeho houslovým Capricciem č. 24 a moll (Brahms, Liszt, Schumann, Rachmaninov a mnozí jiní).
Související
-
W. A. Mozart, Niccoló Paganini, Boris Blacher
Právě probíhá 77. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Souběžně s přímými přenosy a záznamy přináší Vltava premiérovou sérii Poledních koncertů.
-
Niccoló Paganini, J. S. Bach
Účinkuje Ruggiero Ricci (housle). Na programu Niccolo Paganini: Dvacet čtyři sólových capriccií. - J. S. Bach: Partita č. 3. Připravil a uvádí Vojtěch Babka.
-
Niccoló Paganini, Gabriel Pierné, Francis Poulenc, Maurice Ravel, Albert Roussel
Právě probíhá 77. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Souběžně s přímými přenosy a záznamy přináší Vltava premiérovou sérii Poledních koncertů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...