Otto von Graben zum Stein: Strašidelné Čechy. Pitoreskní vyprávění z republiky duchů

2. září 2022

Jan Žižka, kněžna Libuše, Rýbrcoul nebo Bílá paní v novém a překvapivém světle. Z díla tajemstvím opředeného tyrolského hraběte čtou Vasil Fridrich a Jiří Roskot. Premiéru poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkují: Vasil Fridrich, Jiří Roskot
Připravil: Jiří Kamen
Překlad: Marek Vajchr
Režie: Izabela Schenková
Premiéra: 29. 8. 2022

V letech 1731–1741 vydal tyrolský hrabě Otto von Graben zum Stein monumentální trilogii Rozpravy z říše duchů, ve které dva učenci s ironickým nadhledem a často i s komickou nadsázkou disputují o strašidlech a o jejich tehdejších obhájcích i popíračích. Podle Marka Vajchra, překladatele a editora českého výboru, se toto dnes už téměř zapomenuté dílo stalo inspirací – málokdy přiznanou – významných literátů 18. a 19. století a mělo zásadní význam pro ustanovení duchařského a hororového žánru.

Grabenův život v mnohém připomíná dobrodružné eskapády hrdiny pikareskního románu. Byl žebravým mnichem, polním kazatelem nebo bláznem na dvoře pruského krále. Co se týče duchů a strašidel, považoval Čechy za zemi, kde se jim zvlášť dobře daří. Ve vltavské Dopolední četbě uvádíme napínavé, groteskní i šokující příběhy, v nichž vystupují Jan Žižka, kněžna Libuše, krkonošský Rýbrcoul, Bílá paní nebo mstivý ovčák.

autor: Jiří Kamen
Spustit audio

Související

  • České léto na Vltavě

    Ve vysílání nabídneme například výběr z povídek Josefa Škvoreckého, Franze Kafky či Jaroslava Haška, hry Václava Havla či Pavla Kohouta.

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...