Osudy Zdeňka Sternberga

03689424.jpeg

Rozhlasové vzpomínky přímého potomka jednoho z nejstarších českých šlechtických rodů.

Poslechněte si...

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Zdeněk Sternberg je přímým potomkem nejstaršího českého šlechtického rodu, který na hradě Český Šternberk žije od roku 1292. Dějiny tohoto sídla, stejně jako osudy jednotlivců, jsou spojeny s jeho rozkvětem i obdobími, která přinesla velká strádání. Jen v minulém století prošly šlechtické rody přinejmenším dvěma velkými zkouškami, dvěma totalitními režimy - fašistickým a komunistickým.

Zdeněk Sternberg prožíval své dětství s osmi sourozenci. V rodině se přirozeně mluvilo různými jazyky, za nacistické okupace však tatínek rozhodl: od této chvíle se v rodině bude mluvit pouze česky, a to také platilo. Host vltavských Osudů vypráví o radostech dětského života na hradě, vzpomíná na své soukromé učitele i na svá studia na reálném gymnáziu v Praze na Smíchově, vzpomíná na okupaci i konec války, na svou pomoc emigrantům, na přerušená studia práv, na službu v armádě v nechvalně známých pomocných technických praporech i na práci v karvinských dolech. Ani prodloužení práce v hornictví mu nepřineslo klid. Stačilo vyslovit jméno Sternberg a zaměstnání bylo odmítnuto.

Útočiště našel v karlínském divadle, ale neušel pronásledování StB. A Zdeněk Sternberg i s ohledem budoucnost své rodiny nakonec emigroval do Vídně, kde se úspěšně vypracoval na druhého muže potravinářského koncernu. Od začátku devadesátých let pak spravuje rodné panství na Českém Šternberku, i když vlastně ani návrat do vlasti nebyl jednoduchý...


Připravila: Eva OciskováTechnická spolupráce: Tomáš Gsöllhofer

Natočeno v roce 2011.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba