Zemřel potomek hraběcího rodu Zdeněk Sternberg. Připomeňte si jeho vzpomínání ve vltavských Osudech
V úterý zemřel Zdeněk Sternberg, doyen významného českého hraběcího rodu Sternbergů a vlastník hradu v Českém Šternberku na Benešovsku. Bylo mu 97 let. Jeho úmrtí oznámila kastelánka Českého Šternberku Zuzana Míková.
Dějiny hradu, stejně jako osudy jednotlivců, jsou spojeny s jeho rozkvětem i obdobími, která přinesla velká strádání. Jen v minulém století prošly šlechtické rody přinejmenším dvěma velkými zkouškami, dvěma totalitními režimy – fašistickým a komunistickým.
Zdeněk Sternberg, přímý potomek jednoho z nejstarších českých šlechtických rodů (2/5)
Zdeněk Sternberg, přímý potomek jednoho z nejstarších českých šlechtických rodů (3/5)
Zdeněk Sternberg, přímý potomek jednoho z nejstarších českých šlechtických rodů (4/5)
Zdeněk Sternberg, přímý potomek jednoho z nejstarších českých šlechtických rodů (5/5)
Zdeněk Sternberg prožíval své dětství s osmi sourozenci. V rodině se přirozeně mluvilo různými jazyky, za nacistické okupace však tatínek rozhodl: od této chvíle se v rodině bude mluvit pouze česky, a to také platilo. Host vltavských Osudů vypráví o radostech dětského života na hradě, vzpomíná na své soukromé učitele i na svá studia na reálném gymnáziu v Praze na Smíchově, vzpomíná na okupaci i konec války, na svou pomoc emigrantům, na přerušená studia práv, na službu v armádě v nechvalně známých pomocných technických praporech i na práci v karvinských dolech. Ani prodloužení práce v hornictví mu nepřineslo klid. Stačilo vyslovit jméno Sternberg a zaměstnání bylo odmítnuto.
Útočiště našel v karlínském divadle, ale neušel pronásledování StB. A Zdeněk Sternberg i s ohledem budoucnost své rodiny nakonec emigroval do Vídně, kde se úspěšně vypracoval na druhého muže potravinářského koncernu. Od začátku devadesátých let pak spravoval rodné panství na Českém Šternberku.
Nejposlouchanější
Walter Isaacson: Einstein – Jeho život a vesmír. Výběr z životopisu jednoho z nejvýznamnějších vědců
-
Karel Čapek: Krakatit. Román o výbušninách a snění, o lidských vášních a bohu
-
Proč pořád potřebujeme Kurta. Poslouchejte podcast Cobain o smrti ikony a nesmrtelnosti Nirvany
-
Karel Steigerwald: Marta Peschek jde do nebe. Komedie o prázdnotě v iluzích a o samotě bez iluzí
-
Jaroslav Achab Haidler: Král řezník. Starý pesachový příběh z revolučního roku 1848 v Alsasku
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.