„Věřím, že něco z toho zůstane ve vesmíru.“ Osudy bicisty a skladatele Alana Vitouše
Alana Vitouše, vyhledávaného bicistu, skladatele, jazzmana, improvizátora, můžete dodnes vidět a slyšet mj. na pódiu v představeních Jaroslava Duška.
Už za studií na Pražské konzervatoři hrál ve výborném Junior triu, které pozval na turné i Karel Vlach se svým orchestrem. Pro své přesvědčení odmítl nastoupit povinnou vojenskou službu, místo ní strávil 13 let na šachtě.
Po návratu spolupracoval mj. s flétnistou J. Stivínem, jazzovou zpěvačkou J. Koubkovou, s řadou filmových režisérů, nejdéle s dokumentaristkou J. Ševčíkovou, s výtvarníky, sociologem Bohuslavem Blažkem, s duchovním učitelem Emahó, založil Vitouš trio, po návratu svého bratra Miroslava, špičkového světového kontrabasisty do vlasti, s ním natočil CD a vytvořili unikátní hudební projekt. Oba vnesli do svých oborů také zcela nové přístupy.
Velkou radost A. Vitoušovi přináší i hraní s amatéry. „Bylo mi 78, a tak logicky přemýšlím, jak to bude dál,“ říká Alan Vitouš v Osudech, „protože zas tolik muzikantů v tomhle pokročilém věku nefunguje. Já zatím necítím indispozice kvůli věku, hraní mi dělá dobře, i doma si cvičím. Říkám si, pro koho to děláš, k čemu to je? No protože mě to baví a věřím, že něco z toho zůstane ve vesmíru.“
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
-
Viktorín Šulc: Etuda z odvrácené strany. Alois Švehlík a Vladimír Dlouhý na stopě brutálnímu vrahovi
-
David Drábek: Ptakopysk. Příběh bratrů Pospíšilových, šampionů v kolové
-
Hlasy a Oko. Dvě premiéry povídek kanadské nobelistky Alice Munroové
-
Jaromír Jindra: Valdštejnova zpověď. Ohlédnutí za velkolepým životem nejvlivnějšího vojevůdce
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka