Osudy Tomáše Halíka. Poslechněte si rozhlasové vzpomínání katolického kněze, teologa a filozofa
Přehrát celý seriál (10 z 10 dílů)
1. díl: Osudy Tomáše Halíka
2. díl: Osudy Tomáše Halíka
3. díl: Osudy Tomáše Halíka
4. díl: Osudy Tomáše Halíka
5. díl: Osudy Tomáše Halíka
6. díl: Osudy Tomáše Halíka
7. díl: Osudy Tomáše Halíka
8. díl: Osudy Tomáše Halíka
9. díl: Osudy Tomáše Halíka
10. díl: Osudy Tomáše Halíka
Tomáš Halík je farářem akademické farnosti při kostele Nejsvětějšího Salvátora v Praze a prezidentem České křesťanské akademie, zároveň přednáší na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.
Tomáš Halík se narodil roku 1948 v Praze. Za komunistického režimu působil v náboženském a kulturním disentu, po roce 1989 podnikl přednáškové a studijní cesty po všech kontinentech, byl mj. hostujícím profesorem na univerzitách v Oxfordu, Cambridge a Harvardu.
Publikoval přes 200 prací – knižní publikace, učební texty, odborné i populární články. Jeho knihy teologických esejů byly přeloženy do dvou desítek jazyků včetně čínštiny, korejštiny a turečtiny, byly vydány v prestižních světových nakladatelstvích a získaly řadu mezinárodních ocenění.
Je členem Evropské akademie věd a umění a mnoha dalších institucí, obdržel řadu literárních i jiných cen doma i v zahraničí. V roce 2014 bylo jeho celoživotní dílo oceněno Templetonovou cenou, v roce 2016 pak čestným doktorátem Oxfordské univerzity.
Související
-
Osudy Jiřího Šetlíka. Poslechněte si vzpomínky historika umění a člena tvůrčí skupiny UB12
Jiří Šetlík se narodil v Praze 2. dubna 1929. Ve vltavských Osudech vzpomíná na své dětství a mládí, vypráví o době studií na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.
-
Nenechat si nic líbit. Rozhlasové vzpomínky básníka, esejisty a překladatele Jana Vladislava
Poslechněte si životní příběh pozoruhodného českého básníka, jednoho z prvních signatářů Charty 77, který byl v roce 1981 donucen k exilu do Francie.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.