Osudy Tomáše Halíka. Poslechněte si rozhlasové vzpomínání katolického kněze, teologa a filozofa

13. únor 2023

Tomáš Halík je farářem akademické farnosti při kostele Nejsvětějšího Salvátora v Praze a prezidentem České křesťanské akademie, zároveň přednáší na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.

Připravil: Jan Kašpar za spolupráce Vlada Príkazského
Natočeno: 2004

Tomáš Halík se narodil roku 1948 v Praze. Za komunistického režimu působil v náboženském a kulturním disentu, po roce 1989 podnikl přednáškové a studijní cesty po všech kontinentech, byl mj. hostujícím profesorem na univerzitách v Oxfordu, Cambridge a Harvardu.

Publikoval přes 200 prací – knižní publikace, učební texty, odborné i populární články. Jeho knihy teologických esejů byly přeloženy do dvou desítek jazyků včetně čínštiny, korejštiny a turečtiny, byly vydány v prestižních světových nakladatelstvích a získaly řadu mezinárodních ocenění.

Je členem Evropské akademie věd a umění a mnoha dalších institucí, obdržel řadu literárních i jiných cen doma i v zahraničí. V roce 2014 bylo jeho celoživotní dílo oceněno Templetonovou cenouv roce 2016 pak čestným doktorátem Oxfordské univerzity.

autor: Jan Kašpar
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.