Osudy Jiřího Šetlíka. Poslechněte si vzpomínky historika umění a člena tvůrčí skupiny UB12
Historik umění, člen tvůrčí skupiny UB12, bývalý vedoucí Sbírky moderního umění NG, šéfredaktor časopisu Výtvarná práce a ředitel Uměleckoprůmyslového musea v Praze Jiří Šetlík zemřel 28. ledna 2023 ve věku 93 let. Poslechněte si jeho vzpomínání on-line ve vltavských Osudech.
Jiří Šetlík se narodil v Praze 2. dubna 1929. Ve vltavských Osudech vzpomíná na své dětství a mládí, vypráví o době studií na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, ale také o vojenské službě u oddílů PTP v 50. letech a o svém nástupu do Národní galerie v Praze.
Období kulturního kvasu v 60. letech bylo bohaté na události i v životě Jiřího Šetlíka. Stal se šéfredaktorem časopisu Výtvarná práce, jako teoretik patřil do tvůrčí skupiny UB 12, a podařilo se mu také vycestovat na několikaměsíční stáž do USA, kde se setkal s grafikem a designérem Ladislavem Sutnarem. V polovině 60. let začal kouřit dýmku, která se vedle černého baretu stala jeho známým atributem.
V závěru šedesátých let se Jiří Šetlík stal nakrátko ředitelem Uměleckoprůmyslového musea v Praze. Po nástupu normalizace se věnoval samizdatovým aktivitám. Závěr jeho vzpomínek pak patří například publikačním možnostem v 80. letech nebo působení v diplomatických službách a pedagogické práci po roce 1989.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...