OSUDY - Marie Málková

10. březen 2010

Herečka Marie Málková, celoživotní partnerka režiséra Jana Grossmana, vypráví ve vltavských osudech o svém životě u divadla i bez něj. Hned po studiu nastoupila v roce 1962 do Divadla Na zábradlí a měla velké štěstí, že se tak na úplněm začátku své kariéry mohla spolupodílet na vzniku legendární divdelní epochy, kterou v divadle vytvořil nový umělecký šéf Jan Grossman.

Příležitosti v Havlově Zahradní slavnosti, Vyrozumění, Králi Ubu, nebo Kafkově Procesu dokonale využila a brzy se stala jednou z nejvýraznějších hereckých osobností své generace. Po srpnových událostech museli s Janem Grossmanem z Divadla Na zábradlí odejít, Marii Málkové bylo 27 let a její kariéra na příštích patnáct let sestávala z příležitostných hostování nebo epizod ve filmu a televizi.

Pozdější Grossmanův návrat do Prahy, listopad 89´, návrat do Divadla Na zábradlí a úspěch Grossmanových inscenací Don Juan, Largo desolato, Pokoušení, to všechno přišlo podle Marie Málkové pozdě. Palčivě si to uvědomila po nečekané manželově smrti v roce 1993.

Patnáctiletá nucená pracovní pauza v letech, kdy se herec nejvíc vyvíjí, naučila Marii Málkovou vrhnout se do každé byť i riskantní herecké přiležitosti - odvaha u hereček jejího věku a zkušenosti v Čechách ne zrovna obvyklá vynesla Marii Málkové třikrát Cenu Alfréda Radoka za nejlepší ženský herecký výkon (Terasa, 2001; Běsi, 2002; Náměstí hrdinů, 2003).

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...