Oscar Wilde: Jak je důležité míti Filipa. Lehkovážná komedie pro vážné lidi
Jiskřivý slovní humor, nádherně absurdní situace a navíc skvělé herecké obsazení v komedii anglického dramatika, prozaika a básníka. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Komedii Jak je důležité míti Filipa napsal prý její autor Oscar Wilde během pouhých tří týdnů. Zdá se být neuvěřitelné, že mohlo v tak krátkém čase vzniknout dílo, které je dnes považováno za nedostižný počin na poli konverzační komedie. Jiskřivý slovní humor vlastní všem postavám od gentlemanů po sluhy, nádherně absurdní situace, do nichž se hrdinové zaplétají, aby v naprosto dokonale vystupňovaném finále dospěli k jejich šťastnému rozuzlení, právem dělají z „Filipa“ jednu z nejoblíbenějších komedií všech dob.
Má hra je úspěšná. Jedinou otázkou je, zda budou úspěšní diváci...
Oscar Wilde
Wilde si v ní bere na mušku nejen viktoriánské společenské rituály, jako jsou námluvy a žádost o ruku, ale také iluze, které si tvoříme při navazování milostných vztahů. Stav zamilovanosti popisuje jako společensky tolerované šílenství, do kterého lidstvo upadá, aby nevymřelo.
Jack Worthing vystupuje v Londýně pod jménem Filip, tak ho zná i jeho vyvolená Gvendolína. Jeho přítel Algernon Moncrieff se naopak jako Filip představí Jackově schovance Cecílii, se kterou se seznámí, když přijede za Jackem na venkov. Je jen otázkou času, kdy se Gvendolína potká s Cecílií a zjistí, že obě milují Filipa. Pro šťastné rozuzlení se ukáže velmi podstatná historie jedné kožené příruční tašky uložené před časem do úschovny na nádraží Victoria.
„Má hra je úspěšná. Jedinou otázkou je, zda budou úspěšní diváci...“ odpověděl prý Oscar Wilde na otázku, jestli jeho komedie bude mít úspěch. Od premiéry prokázalo publikum svou způsobilost mnohokrát.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
-
Psí voják Filip Topol. Portrét hudebníka, básníka a sebevraha životem
-
Richard Brautigan: V melounovém cukru. Psychedelický román, který uchvátil generaci hippies
-
Případy Sherlocka Holmese, otce Browna, slečny Marplové a dalších anglických detektivů
-
Mario Vargas Llosa: Krásné oči, ohyzdné obrazy. Zničující kritika navždy změní námořníkův život
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.