Bruno Schulz: Skořicové krámy. Objevte polskou avantgardní prózu meziválečného období
V povídkovém cyklu z roku 1934 evokuje polský autor ztracený svět svého dětství v provinčním haličském městečku v době úpadku rakousko-uherské monarchie na přelomu 19. a 20. století. Poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Celý život vynikajícího polského spisovatele, malíře a grafika Bruna Schulze je spjat s haličskou Drohobyčí. Narodil se zde 12. července 1892 v kupecké rodině a vystudoval gymnázium.
Po absolvování architektury na technice ve Lvově (1910–1914) působil jako středoškolský profesor kreslení a ručních prací. V letech 1930–1932 vytvořil povídkový cyklus Skořicové krámy (1934), k jehož vydání přispěla spisovatelka Zofia Nalkowska.
Zahynul v době německé okupace v drohobyčském ghettu gestapáckou střelou do týla dne 10. listopadu 1942.
Související
-
Zásadním objevem v takzvané vysoké literatuře pro mě byly povídky Bruna Schulze, říká Janusz Klimsza
Ze své knihovny vybírá režisér, herec, překladatel a básník Janusz Klimsza. Setkání s knihami napříč prostorem a časem. Připravila Blanka Stárková. Natočeno v roce 2022.
-
Chodit, kalit, tvořit. Spisovatel Patrik Linhart sepsal své zážitky z ukrajinského Lvova
Severočeský literát a performer Patrik Linhart vydal v nakladatelství Větrné mlýny již třetí podobně laděnou knihu, nesoucí název Jazyk ve lví tlamě.
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.