Operní recitál Jaroslava Součka

5. červenec 2006

Barytonista Jaroslav Souček měl obdivuhodně široký repertoárový záběr - už během prvního nedlouhého angažmá v opeře Jihočeského divadla v Českých Budějovicích mu byly svěřovány významné role, například Figaro v Lazebníku sevillském.

Za osmnáct sezon v Brně vytvořil čtyřicet rolí a v pražském Národním divadle, kde působil až do roku 2002, další téměř čtyřicítku. Ke každému úkolu přistupoval se smyslem pro osobitost ztvárňované postavy, ale především pro charakter hudby. Měl nádherně zbarvený hlas, který plně uplatnil ve významných pěveckých partech v Brně i v Praze.

Operní recitál Jaroslava Součka

Těžiště jeho brněnského repertoáru tvořila především česká operní díla (Smetana, Dvořák, Janáček, Martinů), ale také Gershwinovo Porgy a Bess, Bergova Lulu, Debussyho Pelléas a Mélisanda; v Národním divadle v Praze na něj čekaly vedle českých oper, v nichž se osvědčil v Brně, také role, v dílech S.Prokofjeva, v Řeckých pašijích B. Martinů, v operách G. Verdiho,v Mozartově Figarově svatbě. Všude prokázal vynikající hlasové dispozice a vysokou profesionalitu.

Dokladem Součkových pěveckých kvalit je CD Operní recitál, který v pečlivém výběru přináší třináct árií v jeho podání z oper B. Smetany, A. Dvořáka, A. Borodina, P.I. Čajkovského, G. Verdiho. J.B. Foerstera, G. Rossiniho a L. Janáčka. Na nahrávkách se podílejí další sólisté, operní orchestry z Prahy i Brna, SOČR a Česká filharmonie. Radost ze zdařilé desky s kvalitním informativním buketem kalí jen smutná skutečnost, že pěvec se jí už nedočkal: zemřel na začátku letošního roku.

autor: Agáta Pilátová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.