Tennessee Williams: Tramvaj do stanice Touha. Drama o tragickém míjení povah, cest srdcí a nenaplněných snů

30. březen 2021

Ke 110. výročí narození amerického dramatika Tennessee Williamse uvádíme adaptaci jeho nesmrtelného dramatu Tramvaj do stanice Touha. Do drsného, ale poetického prostředí New Orleans konce čtyřicátých let zasadil autor nadčasový příběh o tragickém míjení povah, cest srdcí a nenaplněných snů. V hlavních rolích vztahového čtyřúhelníku se představí Helena Dvořáková, Magdaléna Borová, Petr Lněnička a Marek Holý. Premiéru poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Vzhledem k prezentovanému prostředí a charakterům postav obsahuje rozhlasová hra expresivní výrazy.
Rozhlasová úprava a dramaturgie: Klára Novotná
Účinkují: Helena Dvořáková, Magdaléna Borová, Petr Lněnička, Marek Holý, Kajetán Písařovic, Ivana Machalová, Natália Drabiščáková, Kamil Halbich, Gabriela Míčová, Tomáš Karger a Klára Cibulková
Překlad: Ester Žantovská
Zvukový mistr: Dominik Budil
Zvukový design: Miroslav Tóth
Hudba: Hanuš Axman
Režie: Petr Mančal
Premiéra: 30. 3. 2021

Na nové hře, tenkrát ještě pracovně nazvané Poker Night, začal Tennessee Williams pracovat v roce 1945. Prožíval tehdy krátký, ale intenzivní vztah s mladým Mexičanem Pancho Rodriguezem a střet jejich charakterů – křehkého, emočně přepjatého intelektuála hledajícího ochranu s živelným a živočišným požitkářem – bývá považován za předobraz zásadního dramatického konfliktu hry.

Ta byla nakonec uvedena pod názvem Tramvaj do stanice Touha a divadelní premiéra se konala v Ethel Barrymore Theatre v New Yorku 3. prosince 1947, v režii Elie Kazana. Jeho o čtyři roky mladší filmová verze (do níž z divadelní inscenace obsadil Marlona Branda či Kim Hunterovou) získala čtyři Oscary. Sám Williams byl za své drama odměněn Pulitzerovou cenou za drama, Donaldsonovou cenou a Cenou newyorských divadelních kritiků a Tramvaj do stanice touha se tak stala prvním dílem, které získalo naráz tato tři ocenění.

V dramatu, které se po sedmdesát let těší stálé přízni a pozornosti divadelníků i diváků, je do rozkladné, ale podmanivé atmosféry koloniální čtvrti New Orleans zasazen nadčasový příběh o tragickém míjení povah, cest srdcí a nenaplněných snů. Stárnoucí kráska Blanche přijíždí po ztrátě rodinného sídla na návštěvu ke své mladší sestře Stelle a s sebou přiváží svou nevyslovenou minulost i nesplnitelné touhy. Její křehké emoce i zoufalá snaha udržet dojem jižanské dámy naráží na nelítostné prostředí chudinské čtvrti a především na hrubou přímočarost Stellina manžela Stanleyho.

Čtěte také

Chvíli se zdá, že by její přepjatá duše, marně hledající ochranu, mohla najít útočiště u Stanleyova kamaráda a pokerového spoluhráče Mitche. Ale právě Stanley, pro kterého se neustále prodlužující přítomnost švagrové stává nesnesitelnou, zjistí a odhalí své ženě a posléze i Mitchovi nelítostnou skutečnost – Blanche přinutil opustit domov fatální morální i finanční úpadek a nemá kam a ke komu se vrátit. Svým neurvalým sfouknutím prachu iluzí změní obraz éterické bytosti ze vzdáleného, lepšího světa na trosku propadající alkoholu a duševním úzkostem.

Jenže – ačkoli se to může zdát nepochopitelné – vzdálené a neslučitelné charaktery Stanleyho a Blanche mají ve svých nejhlubších vrstvách příliš společného, než aby jejich střet mohl skončit pouhým rozchodem do stran, ze kterých přišli. Skutečnost, že se Stanley ve chvíli otevřeného konfliktu Blanche fyzicky zmocní, je kulminací jejich dosavadního boje. Teprve potom zůstává Blanche pokořená, zcela osamělá, ponechaná svým nenaplněným touhám a temným stínům vlastního nitra.

Helena Dvořáková

Režisér Petr Mančal si pro svou rozhlasovou inscenaci vybral mimořádně silnou hereckou sestavu – představitelkou Blanche je Helena Dvořáková, její sestru Stellu si zahrála Magdaléna Borová, Stanleyho svěřil Petru Lněničkovi. Rodinný trojúhelník doplnil Marek Holý jako Mitch. Hudbu k inscenaci připravil Hanuš Axmann, o zvukovou stránku se postarali designér Miroslav Tóth a mistr zvuku Dominik Budil.

Psáno pro Týdeník Rozhlas.

Spustit audio

Související