Ondřej Fibich: Cesty k Šumavě. Cestopis krajinou neobyčejných zážitků

29. listopad 2021

Vyprávění o šumavském lidu a bytostech hor v příbězích tradovaných od nepaměti v této divoké a nejednoznačné krajině. Z knihy, která je „opus magnum“ básníka, šumavského regionalisty a vydavatele Ondřeje Fibicha, čtou Jan Dvořák a Jana Kubátová. Premiéru poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkují: Jan Dvořák, Jana Kubátová
Připravil: Dominik Mačas
Režie: Jakub Doubrava
Premiéra: 29. 11. 2021
Natočeno: v plzeňském studiu Českého rozhlasu

„Pomocí pověstí se dá vyjádřit celý svět. Vnější i vnitřní,“ říká Ondřej Fibich. Jako mají Krkonoše svého Krakonoše nebo Brdy Fabiána, má Šumava svou „divokou bohyni“ Lesní Matku. Je to žena lidem nápomocná i zkázonosná. Zachránkyně i lidožroutka. „Chvíli slunečná a chvíli nesoucí bouře, vánice a kruté mrazy.“ Svědectví o jejích skutcích se tradovalo mezi šumavskými horaly v drobných příbězích. Ve vltavském Souzvuku zazní několik z těch nejzajímavějších, které se za dřívějších časů vyprávěly v oblasti mezi Dolní Vltavicí a Železnou Rudou.

V knize Cesty k Šumavě shrnul Ondřej Fibich své celoživotní poznatky z šumavského bádání a putování tamější krajinou.

Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?