Ondřej Fibich: Cesty k Šumavě. Cestopis krajinou neobyčejných zážitků
Vyprávění o šumavském lidu a bytostech hor v příbězích tradovaných od nepaměti v této divoké a nejednoznačné krajině. Z knihy, která je „opus magnum“ básníka, šumavského regionalisty a vydavatele Ondřeje Fibicha, čtou Jan Dvořák a Jana Kubátová. Premiéru poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.
„Pomocí pověstí se dá vyjádřit celý svět. Vnější i vnitřní,“ říká Ondřej Fibich. Jako mají Krkonoše svého Krakonoše nebo Brdy Fabiána, má Šumava svou „divokou bohyni“ Lesní Matku. Je to žena lidem nápomocná i zkázonosná. Zachránkyně i lidožroutka. „Chvíli slunečná a chvíli nesoucí bouře, vánice a kruté mrazy.“ Svědectví o jejích skutcích se tradovalo mezi šumavskými horaly v drobných příbězích. Ve vltavském Souzvuku zazní několik z těch nejzajímavějších, které se za dřívějších časů vyprávěly v oblasti mezi Dolní Vltavicí a Železnou Rudou.
V knize Cesty k Šumavě shrnul Ondřej Fibich své celoživotní poznatky z šumavského bádání a putování tamější krajinou.
Související
-
Šumava není jen národní park, je to obrovská bytost se spoustou povah, říká spisovatel Ondřej Fibich
Do jeho příbuzenstva patřil básník Vítězslav Nezval, rodiče se znali také s Jakubem Demlem. Mužským vzorem spisovatele Ondřeje Fibicha je ale spisovatel Karel Klostermann.
-
BáSnění Ondřeje Fibicha
Své oblíbené poetické texty vybírá a komentuje básník, textař, vydavatel a emeritní antikvář Ondřej Fibich.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?