Obrazy z Dlouhé revoluce. Pražské Divadlo v Dlouhé letos oslavilo 25 let od svého vzniku
V druhé půli devadesátých let minulého století už bylo jasné, že Divadlo v Dlouhé přinese zcela novou divadelní poetiku. Odstartovala ji hned první inscenace Jana Borny Kdyby prase mělo křídla.
Se svými herci tíhl Borna k lyrickému hudebnímu divadlu kabaretního typu a nespoutané hravosti. Jím založená tradice rodinných představení přežila do dnešních dnů. Na druhou stranu se v Dlouhé paralelně rozvíjelo i „ukázněné“ herectví kolektivní souhry, vycházející z vnitřního „materiálu“ interpreta při naplňování multižánrových kritérií. Jeho patronkou byla režisérka Hana Burešová, která stojí v čele uměleckého vedení divadla dodnes. Spolu s dramaturgem Štěpánem Otčenáškem od počátku záměrně vyhledávali neprobádané končiny – ať už při volbě titulů, nebo jejich jevištní realizaci.
Po smrti Jana Borny se jim stal dalším inspirativním partnerem v uměleckém dialogu režijní tandem SKUTR (pod nímž je podepsán Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský). Jeho práce se vyznačuje aktivním zapojením herců do procesu stavby scénického tvaru. Za tím účelem se snaží rozkrývat hlubší vrstvy osobní zkušenosti interpretů. I smysl pro múzickou formu a odvaha prozkoumávat jevištní potenciál nedramatické látky ho pojí s inscenační praxí Divadla v Dlouhé. To je ale v současné chvíli postaveno před novou výzvu. Novou nejistotu, nové hledání – hledání nového člena uměleckého vedení po chystaném odchodu SKUTRu do Národního divadla.
Seriál Obrazy z Dlouhé revoluce je nástinem pětadvacetileté historie Divadla v Dlouhé. Prostřednictvím rozhovorů s klíčovými osobnostmi této pražské scény se ohlíží do minulosti, k jeho začátkům a důležitým milníkům. Ale zavede nás i do současnosti, v níž se pocit zadostiučinění mísí s různými obavami. Kromě chronologického vývoje se současně snaží postihnout obecné umělecké tendence režijní, dramaturgické a herecké práce.
Související
-
Divadelní režisér a básník Jan Borna by oslavil šedesátiny. Poslechněte si jeho vzpomínky
Jeden z našich nejvýznamnějších divadelních režisérů, oceněný řadou cen, proslul hlavně jako spoluzakladatel Dejvického divadla a později Divadla v Dlouhé.
-
Do čela Činohry Národního divadla se postaví SKUTR, Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský
Poté, co současný šéf Daniel Špinar ohlásil předčasný odchod z funkce, oslovilo vedení divadla několik kandidátů. Vítěznou koncepci předložil tandem SKUTR.
-
Zítřek se nekoná. Inscenace v Divadle v Dlouhé představuje společnost v předvečer zkázy
V inscenaci Zítřek se nekoná zavede pražské Divadlo v Dlouhé diváky do sicilské rodiny těsně před zkázou. Hru spisovatele Juliena Greena inscenuje režisérka Hana Burešová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.