Nový laureát Ceny Jaroslava Seiferta. Porota za rozsáhlé esejistické dílo ocenila Josefa Kroutvora

15. listopad 2022

Dne 15. listopadu se předávala letošní Cena Jaroslava Seiferta. Dostal ji esejista, básník, prozaik a historik umění Josef Kroutvor. Porota mu ocenění udělila za knihu Poletování jednoho ptáčka (Vzpomínání a listování) s přihlédnutím ke Kroutvorově pokračující esejistické tvorbě.

Přebal knihy Poletování jednoho ptáčka

Josef Kroutvor se narodil v roce 1942. Absolvoval pražskou filozofickou fakultu v oborech filozofie, historie a kunsthistorie. V září 1968 odjel na roční stipendium do Francie. Od roku 1970 pracoval v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze, zaměřil se na dějiny plakátu, věnoval se i umělecké fotografii, designu, architektuře a sociologii kultury. Publikuje od roku 1969, v letech normalizace také v periodikách samizdatových a exilových, kam psal pod kafkovským pseudonymem Josef K. Mezi jeho nejznáměkší eseje patří Potíže s dějinami, Praha, město ostrých hran či Šumava a Josef Váchal. 

Cena Jaroslava Seiferta za vynikající básnické či beletristické dílo vznikla ve Stockholmu v roce 1986 Nadací Charta 77. Založil ji jaderný fyzik František Janouch. Je udělována za význačné dílo vydané či jinak zveřejněné v České republice nebo v zahraničí v posledních třech letech. Laureáti získají finanční odměnu 100 000 korun.

autoři: Vratislav Färber , Monika Suchanková
Spustit audio

Související