Nový boom latinskoamerické literatury? Svět knihy nabídne víc než Vargase Llosu

29. duben 2019

Od 9. do 12. května bude na pražském Výstavišti probíhat mezinárodní knižní veletrh Svět knihy. Čestným hostem je letos Latinská Amerika. Největší pozornost poutá návštěva držitele Nobelovy ceny peruánského prozaika Maria Vargase Llosy. Neměla by však zastínit jedinečnou příležitost seznámit se s aktuální latinskoamerickou literaturou, která se již oprostila od dědictví „boomu“ z let 60. a 70. minulého století.

Mario Vargas Llosa je dnes posledním žijícím autorem, který je spojován s tzv. boomem latinskoamerického románu. V souvislosti s návštěvou Světa knihy budou prezentovány hned tři nové české překlady jeho děl.

Svět knihy Praha 2019

Nakladatelství Argo vydá Llosův poslední román Pětinároží. V něm se autor vrací do rodného Peru a v propletených dějových liniích líčí život v 90. letech, kdy vládl prezident Fujimori a každodenní život byl prostoupen strachem z útoků teroristické organizace Světlá stezka. Starší román Chvála macechy pochází z konce 80. let a je již na knižních pultech k dispozici. Autor v něm v rámci své cesty napříč literárními žánry prozkoumal oblast erotického románu. Třetím titulem je soubor esejů Volání kmene, který připravuje nakladatelství Bourdon. Vargas Llosa se v něm věnuje především vývoji svých politických názorů. Účast této ikony by ale neměla odvést pozornost od snahy prezentovat současnou tvář latinskoamerické literatury i prostřednictvím jiných autorů, než těch, kteří uhranuli evropské čtenáře v 60. letech.

Latinskoamerická literatura – to není jen Vargas Llosa a Márquez

Z autorů, kteří debutovali na konci 90. let, poutá pozornost především mexický prozaik Álvaro Enrigue, kterému u nás vyšel zajímavý soubor povídek s názvem Podchlazení.

Alvaro Enrigue

Počátkem května má v nakladatelství Paseka vyjít jeho román Náhlá smrt, který je dialogem dvou velikánů románské kultury 16. a 17. století – italského malíře Caravaggia a španělského spisovatele Francisca de Queveda. Dialog, který se odehrává během tenisového utkání, ilustruje dějinný zlom, jakým byla conquista střední a jižní Ameriky. Autor chápe tento milník jako obdobu toho, čím prochází západní civilizace dnes. Enrigue je autorem, který rád experimentuje a zkouší nové a neotřelé postupy.

Svět knihy ale představuje i autory, kteří jsou čtenářům přístupnější. Příkladem může být v posledních letech populární a komerčně úspěšná hvězda argentinské literatury Mariana Enríquezová, která se českým čtenářům představila sbírkou povídek Co nám oheň vzal.

Mariana Enriquez

Tato sbírka se dočkala skvělého přijetí i v anglicky mluvících zemích. Není divu, že nakladatelství Host sáhlo i po jejím poslední románu Tohle je moře. Autorka nás v něm provede světem rockových koncertů, který je v jejím podání prostředím obývaným nadpřirozenými bytostmi. Oproti starším povídkám autorka volí tajemný až morbidní styl a ohledává svět literární fantastiky.

Álvaro Enrigue i Mariana Enríquezová budou na Světu knihy osobně prezentovat své nejnovější počiny.

Domácí nakladatelé splácí dluhy klasikům latinskoamerické literatury

Krom zajímavých hostů veletrh nabídne i prezentaci knižních novinek. Za latinskoamerický region je třeba zmínit dvě klasická díla, která u nás letos vyjdou. Už třetího českého vydání se dočká experimentální román Nebe, peklo, ráj od Julia Cortázara. Toto dílo patří spolu s Márquezovými Sto roky samoty a romány Vargase Llosy ke kanonickým dílům latinskoamerické literatury. Ještě více do historie se ponořilo nakladatelství Volvox Globator knihou Kentaurovy slzy a jiné povídky. Jde o sbírku povídek a básní nikaragujského autora Rubena Daríi, která vyšla roku 1888 a je považována za vůbec první kontakt hispanoamerické literatury s evropským modernismem.

Čtěte takéVznikne adaptace Sto roků samoty v produkci Netflixu. I díky tomu, že půjde o TV sérii ve španělštině

Pokud bychom chtěli vypíchnout jen jednu skvělou knihu současného autora nebo autorky, která bude na festivalu Svět knihy prezentována, tak je to novela Mimo dosah Argentinky Samanty Schweblin, která patří mezi nejoriginálnější prozaičky posledních let. I přes náročnost stylu se jí podařilo získat nejen přízeň kritiky, ale i celosvětový čtenářský ohlas.

Fanoušci latinskoamerické literatury nemusí s koncem veletrhu Svět knihy věšet hlavu. V létě tohoto roku plánuje nakladatelství Malvern vydat kultovní román Obscénní pták noci chilského spisovatele José Donosa. Kniha platí za poslední velký román boomu latinskoamerické literatury, který se dosud nedočkal českého překladu.

25. ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu
Svět knihy Praha 2019
9. – 12. 5. 2019 │ Výstaviště Praha
Čestný host: Latinská Amerika
Téma: Paměť a vzpomínky

Poslechněte si celé ArtCafé, ve kterém kromě pozvánky na Svět knihy mimo jiné dozvíte, kde čerpá inspiraci česká ilustrátorka Renata Fučíková nebo kam vyrazit na její výstavu. Hudební doprovod tentorkát vybíral Jiří Špičák.

autor: Petr Šmíd
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.