Symfonický orchestr zahájil sezónu s houslistkou Isabelle Faust. Koncert podpořil domovy seniorů, které zasáhly povodně
Na programu slavnostního večera pod taktovkou Petra Popelky byla nejprve symfonická báseň Jana Klusáka Continuo, která zazněla ve světové premiéře, následoval Dvořákův Houslový koncert s Isabelle Faust a po přestávce Pátá symfonie Dmitrije Šostakoviče. Přímý přenos vysíláme 30. září.
Jan Klusák: Continuo, symfonická báseň č. 4 (světová premiéra)
Antonín Dvořák: Koncert pro housle a orchestr a moll
Dmitrij Šostakovič: Symfonie č. 5.
Hraje: Isabelle Faust (housle)
Řídí: Petr Popelka
Slovem provází: Jitka Novotná
Výtěžek z koncertu putoval na konto sbírky Pomáhejte s námi pod záštitou Nadačního fondu Českého rozhlasu na podporu domovů seniorů zasažených povodněmi.
V Roce české hudby nemohlo při zahájení sezony chybět dílo Antonína Dvořáka. Jeho Houslový koncert zahrála přední německá sólistka Isabelle Faust, která skladbu již před lety natočila v Praze na CD. Jako vítězka Paganiniho soutěže v Janově v roce 1993 hrála téměř tři desetiletí na vzácný Stradivariho nástroj z roku 1704, nesoucí jméno „Šípková Růženka“.
Dalším českým autorem v programu byl Jan Klusák, který v dubnu 2024 oslavil devadesátku. Jako jeden z prvních českých tvůrců začal používat racionální kompoziční techniky, které však směřovaly k dosažení silného emocionálního účinku. Vedle koncertních děl napsal množství scénické hudby a od šedesátých let se uplatňoval i ve filmu, nejen jako skladatel, ale i herec. V Divadle Járy Cimrmana byl v době normalizace politicky nežádoucí osobou. Na konci 90. let uvedl skladbu Zemský ráj to na pohled, která zahájila jeho cyklus symfonických básní. Čtvrtá z nich, Continuo, byla očekávaným vrcholem.
Při poslechu Šostakovičovy Páté symfonie se posluchači mohli zamýšlet nad paradoxem, že jedno umělecké dílo může být vykládáno dvěma protichůdnými způsoby. Komunistický režim vnímal tuto symfonii jako autorovu poslušnou reakci na předchozí kritiku, že se vzdaluje lidu. Je zde ale možné cítit spíše skryté vzkazy – upřímné líčení pocitů sovětského člověka, trpícího pod stalinským terorem, včetně vynuceného optimismu.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
-
Džuniči Saga: Zpověď šéfa jakuzy. Syrový pohled do srdce japonského podsvětí a fungování tamní mafie
-
Umberto Eco: Foucaultovo kyvadlo. Napínavý příběh tajemných spiknutí, nebo úvaha o realitě a fikci?
-
Povídky Samuela Becketta, Maeve Binchyové, Williama Trevora, Edny O'Brienové a dalších autorů
-
Michel Houellebecq: Podvolení. Francie blízké budoucnosti a příběh o hledání víry, lásky a hranic
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor

Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.






